Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Suriye'nin doğusuna operasyon düzenledi: 11 DEAŞ militanı öldürüldü

Rusya, Suriye'nin doğusuna operasyon düzenledi: 11 DEAŞ militanı öldürüldü

Perşembe, 13 Ocak, 2022 - 16:45
Deyr-i Zor valiliğindeki el Meyadin ilçesinin uydu görüntüsü (Arşiv- AFP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Rusya’nın Suriye’nin doğusunda kalan çöl bölgelerine düzenlediği saldırıda DEAŞ üyesi olduğundan şüphelenilen 11 militan öldürüldü.

SOHR, Rus hava kuvvetlerinin saldırılarda, örgütün Humus’un doğusundaki Badiye ve Deyr-i Zor çölündeki konuşlanma alanlarını hedef aldığını bildirdi. Açıklamada, saldırıda DEAŞ unsurlarının saklandığı mağaraların da hedef alındığı aktarıldı.

Gözlemevi’ne göre, saldırılarda 11 kişi ölürken, 20 kişi de yaralandı.

SOHR’a göre, 2022 yılının başından bu yana Suriye çölünde benzer hedeflere karşı 229'dan fazla Rus hava saldırısı düzenlendi.

Bugün gerçekleşen saldırı, gözlemevinin geçtiğimiz Kasım ayında 16 militanın öldürüldüğünü bildirdiği saldırıdan sonra en ölümcül olanı.

DEAŞ, zaman zaman Irak sınırındaki Humus (orta) ve Deyr-i Zor (doğu) valilikleri arasında uzanan geniş Badiya bölgesindeki askeri üsleri ve araçları hedef alan saldırılar yapıyor. Badiya, Mart 2019'da örgütün devrildiğinin ve tüm alanlardaki kontrolünü kaybettiğinin açıklanmasından bu yana DEAŞ savaşçılarının geri çekildiği alan.

Örgütün rejim güçlerine yönelik saldırılarının artmasıyla birlikte çöl, zaman zaman hükümet güçlerine destek amaçlı Rus saldırılarıyla, örgüt savaşçılarını hedef alan çatışmalara sahne oldu.

Suriye, Mart 2011’den bu yana, yaklaşık yarım milyon insanın ölümüne, altyapının büyük ölçüde tahrip olmasına, Suriye içinde ve dışında olmak üzere nüfusun yarısından fazlasının yerinden edilmesine neden olan kanlı bir çatışmaya tanıklık ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya