Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Rusya ile diyalog kurmaya ve Ukrayna’ya saldırması durumunda sert bir yanıt vermeye hazırız

ABD: Rusya ile diyalog kurmaya ve Ukrayna’ya saldırması durumunda sert bir yanıt vermeye hazırız

Cuma, 14 Ocak, 2022 - 09:15
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan (AP)

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, dün yaptığı açıklamada ABD’nin Rusya ile diyalog kurmak için her türlü senaryoya ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda ‘sert bir yanıt’ vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Sullivan gazetecilere verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Her iki senaryo için de hazırız. Müzakere masasında oturup ilerleme de kaydedebiliriz, müttefiklerimizi savunmak ve desteklemek, oluşabilecek her türlü saldırıya yanıt vermek için gerekli ve uygun adımları atmaya da hazırız.”

Rusya, 2014 yılından bu yana Ukrayna’ya yoğun bir baskı uyguluyor ve Ukrayna’nın Avrupalı ülkeler ile yakın ilişkiler kurmasını istemiyor.

Kırım Yarımadası’nı ilhak eden Rusya, yıllardır Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları destekliyor. Moskova destekli ayrılıcılar ile Ukrayna birlikleri arasındaki çatışmalarda şu ana kadar 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya