Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Arjantin’den bir milyon doz AstraZeneca aşısı aldı

Mısır Arjantin’den bir milyon doz AstraZeneca aşısı aldı

Cuma, 14 Ocak, 2022 - 08:15
Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen AstraZeneca aşı sevkiyatı Kahire Havalimanı’na ulaştı. (Mısır Sağlık Bakanlığı)

Mısır hükümeti Perşembe günü, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 75. yıl dönümü vesilesiyle Arjantin’den koronavirüse karşı geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısından bir milyon doz aldı.

Mısır Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı ve Sağlık ve Nüfus Bakan Vekili Dr. Halid Abdulgaffar yaptığı açıklamada, kararın devletin salgına müdahaledeki kazanımlarını korumak amacıyla koronavirüs aşılarının tedarikini çeşitlendirme ve genişletme planının bir parçası olduğunu söyledi.

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar ise açıklamasında, söz konusu aşıların ülke geneline yayılmış aşı merkezlerine sevk edilmeden önce Mısır İlaç Kurumu (EDA) laboratuvarlarda güvenliklerini ve etkinliklerini teste tabii olacağını söyledi.

Abdulgaffar, Oxford-AstraZeneca aşı sevkiyatının Kahire Havalimanına ulaştığını belirterek sevkiyatın, Kahire'deki Arjantin Büyükelçisi Eduardo Varela, Misyon Başkan Yardımcısı Yetkili Bakan Sebastien D'Alessio, Askeri Ataşe Albay Oscar Ferro, Arjantin Büyükelçiliği Birinci Sekreteri Maria Venochetto ve Mısır tarafını temsil eden Latin Amerika İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Eşref Münir’in başkanlığında Arjantin’in Kahire Büyükelçiliği heyeti tarafından karşılandığını söyledi.

Resmi verilere göre Sağlık Bakanlığı Çarşamba günü 948 yeni vaka ve 28 ölüm kayıtlara geçtiğini bildirdi.

Ülke genelinde Salı günü ise 932 vaka ve koronavirüs kaynaklı 19 ölüm kayıtlara geçmişti.

Bakanlığın resmi sözcüsü yaptığı açıklamada, Mısır’da Çarşamba gününe kadar kaydedilen toplam vaka sayısının 395 bin 688’e yükseldiğini belirtirken, pandeminin başlangıcından bu yana virüse yakalananların 329 bin 802’si iyileştiğini ve 22 bin 42 kişinin ise hayatını kaybettiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya