Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası örgütler, Libya’da göçmenlere kötü muameleyi kınadı

Uluslararası örgütler, Libya’da göçmenlere kötü muameleyi kınadı

Cuma, 14 Ocak, 2022 - 10:00
Libya sahil güvenliği, daha önce düzenlenen bir operasyonda 191 göçmeni boğulmaktan kurtardı (Libya Donanması)

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya’daki düzensiz göçmenlerin çoğunluğunun, sağlık hizmetleri eksikliğinden şikayetçi olduğunu belirtirken, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, başkent Trablus’ta bir sokakta başka bir ülkeye yerleştirilmelerini talep ederek düzenledikleri barışçıl bir gösteri sırasında tutuklanan 600 göçmenin içinde bulunduğu trajik koşullarından bahsetti.

Uluslararası Göç Örgütü yayınladığı son raporda, Libya şehirlerinde 620 binden fazla düzensiz göçmenin yaşadığını açıkladı. Örgüt’e bağlı bir ekibin görüştüğü göçmenlerin dörtte üçünden fazlasının, acil servislerde dahil olmak üzere sağlık hizmetlerine erişimlerinin sınırlı veya hiç olmadığını söylediği aktarıldı.

Örgüt, göçmenlerin yüzde 78’inin, sağlık hizmetlerine sınırlı veya hiç erişimi olmadığını, yüzde 84’ü için ise sağlık hizmetlerine erişiminin önündeki en büyük engelin tedavi masraflarını karşılayamamaları olduğunu belirtti.

Batı Libya’daki sahil güvenliği devriyeleri, Avrupa’ya ulaşmak amacıyla yasadışı bir göçle Akdeniz üzerinden kaçan yüzlerce göçmeni genellikle geri getirmeyi başarıyor. Göçmenler daha sonra yetkililere teslim ediliyor ve göçmenlere özel gözaltı merkezlerine aktarılıyor. Uluslararası kuruluşlar söz konusu göçmen merkezlerinde insan yaşamına uygun en temel ihtiyaçların bile eksik olduğunu belirtiyor.

Diğer yandan, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün Libya Misyonu Başkanı Gabriel Ganshi, güvenlik güçlerinin barışçıl bir şekilde koruma ve ülkeden tahliye edilme talebinde bulunarak gösteri yapan sığınmacı, mülteci ve göçmenlerden 600 kişiyi, tutukladığını söyledi.

Tutuklanan göçmenler aylardır Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) Trablus’taki eski ofisinin önünde oturma eylemi yapıyorlardı. Ancak güvenlik güçleri 10 Ocak’ta bir baskın düzenleyerek onları tutukladı. Libya’daki Norveç Mülteci Konseyi Direktörü Dax Roque, Aralık ayından bu yana kapalı olan UNHCR merkezinin önünde göçmenlere yapılan müdahaleyi “Merkezin önündeki göçmenlerin eylemleri sırasında kullandığı çadırların yakıldığı bir şiddet olayı” olarak tanımladı.

Libya’daki Sınır Tanımayan Doktorlar heyeti dün yayınladığı raporda, yüzlerce göçmen, mülteci ve sığınmacının aşırı kalabalık hapishanelerde tutulduğu ve temel yaşam şartlarından yoksun kaldıkları açıklandı. Gabriel Ganshi Sınır Tanımayan Doktorlar ekiplerinin tutuklulara sağlık hizmetleri ve psikolojik yardım sunmak için Ayn Zara mülteci merkezine haftalık düzenledikleri ziyaretlerde, bıçak yarası, darp izi veya morlukları olan hastaları tedavi ettiklerini vurguladı.

Ekipler aynı zamanda, baskınlarda darp gören, istismara uğrayan ve çocuklarından ayrılan göçmenlere yardım ediyorlar.

Amsterdam’da Sınır Tanımayan Doktorlar Operasyon Yönetimi’nde Operasyon Direktörü olan Ellen van der Velden, şu anda Libya’da bulunan tüm düzensiz göçmenlerin gözaltına alındığı göz önüne alındığında, bu olayın sadece, göçmenlerin keyfi tutuklamalara maruz bırakıldığı gerçeğini yansıtmakla kalmayıp, göçmenlerin koruma ve güvenliği sağlama suçlamasıyla tutuklanmalarını ve nasıl insancıl hukuka aykırı bir şekilde tutulduklarını da gösterdiğini belirtti.

Ellen van der Velden, Libyalı yetkililere kitlesel tutuklamaları durdurma ve insani onurlarını etkilemeyen gözaltı alternatifleri bulma çağrısında bulundu.

Sınır Tanımayan Doktorlar, geçtiğimiz 12 ayda Ayn Zara’daki merkezine doktor ve sağlık ekipleri gönderdiğini, merkezde tutulan göçmen, mülteci ve sığınmacılara temel sağlık yardımı, psikolojik danışmanlık ve insani hizmetler yardımlar sunulduğunu söylüyor. Ayrıca, 10 Ocak’ta 68 tutukluya tedavi sağlandığını, hastalardan 7’sinin daha ileri tedavi için hastaneye sevk edildiğini ve 190 hasta için psikoloji seansları düzenlendiği açıklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya