Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’dan yoksul ülkelere yardım çağırısı

Mısır’dan yoksul ülkelere yardım çağırısı

Cuma, 14 Ocak, 2022 - 11:00
Sisi, Milli Eğitim Akademisi mezuniyet törenine katıldı. (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Sina bölgesinin güneyinde yer alan Şarm eş-Şeyh şehrinde düzenlenen Dördüncü Mısır Dünya Gençlik Forumu (WYF) dün sona ererken, yoksul topluluklara yardım etmenin en iyi yollarını ve mekanizmalarını tartışmak, gençleri iklim değişikliği sorunlarına dahil etmek, iklim hedeflerini bölgesel ve uluslararası düzeylere yaymak için uluslararası finans kurumları ve bağışçı ülkelere küresel çapta bir zirve düzenlemesi çağrısında bulunuldu. 10-13 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen, genç girişimcileri ve iş insanlarını bir araya getiren forumda, gençlerin fikirlerini ve ortaya koydukları yenilikleri finansman fırsatlarıyla birleştirmek amacıyla ‘Afrika Kurumsal İş Konseyi’nin’ kurulması tavsiye edildi. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) aşıların karşılıklı olarak tanınması için bir girişim başlatması çağrısında bulunularak su kıtlığı çeken ülkelerde, suyu daha düşük maliyetle çıkarmak ve bundan maksimum fayda sağlamak için suyu tuzdan arındırma teknolojisinin yerelleştirilmesi istendi.

WYF, sınır aşan su kaynaklarının kullanımının düzenlenmesi konularında, istikrarlı ve sürdürülebilir uluslararası hukuk kurallarına dayalı olarak paylaşılan su kaynaklarının yönetimi için küresel bir yönetim modelini ortaya koyarak bunları küresel gündemin en üst sıralarına alma çağrısı yaptı.

Forumda, diyalogu teşvik etmek ve kalkınma konularını tartışmak amacıyla ‘yeniden inşa süreci için gerekli finansmanı sağlamak ve tüm taraflar arasında birden fazla politikayı tek bir çatı altında koordine etmekle’ ilgilenen bir Birleşmiş Milletler (BM) platformu oluşturmak için uluslararası çabaları birleştirmenin önemi ele alındı. Ayrıca pandemi sonrası insani ve toplumsal dayanışmayı güçlendirmenin yanı sıra uluslararası barışı ve güvenliği desteklemek için daha fazla alan yaratmayı amaçlayan uluslararası bir stratejinin başlatılması çağrısında bulunuldu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, "Birlikte Tekrar" sloganıyla düzenlenen forumun dördüncü ve son gününde Ulusal Eğitim Akademisi’nin mezuniyet törenine katıldı. Ulusal Eğitim Akademisi, Sisi’nin 2017 yılında, Cumhurbaşkanlığı, Bakanlar Kurulu ve bir grup gençle koordineli olarak ulusal bir eğitim merkezinin açılışı için siyasi bir vizyon geliştirdiğini açıklamasının ardından nitelikli genç kadrolarıyla faaliyete geçmişti. ABD Sürekli Eğitim ve Öğretim Akreditasyon Konseyi (ACCET) Üyesi Ras Helfer yaptığı konuşmada, çok başarı kaydedildiğini belirterek akademinin mesleki ilişkiler, eğitim hedefleri, programlar, öğretim materyalleri ve tesisleri, öğretmen nitelikleri ve öğrenci memnuniyeti açısından tüm standartları karşıladığını vurguladı.

Aralık 2021’de Mısır Ulusal Akademi’nin, akreditasyon talebinin değerlendirildiğini ve uzun müzakerelerin ardından öngörülen en uzun zaman olan 5 yıllık bir süre için akreditasyon verildiğine işaret eden Helfer, bunun herhangi bir eksiklik olmadan, ilk başvuruda 5 yıl akreditasyon almak için istisnai bir başarı olduğunu kaydetti.

Ulusal Eğitim ve Rehabilitasyon Akademisi İcra Direktörü Dr. Rasha Ragheb de “Akademi, benzersiz bir tarza sahip bir devlet adamını rehabilite etme yeteneğine sahip bir oluşum” diyerek Mısır ve Afrika’dan gelen kursiyer sayısının şimdiye dek 28 bine ulaştığı bilgisini verdi.

Akademi tarafından sunulan programlar da şöyle sıralandı:

-Liderlik okulu

-Gençlik liderliği programı

-Liderlik gelişim programı

-Afrikalı gençlerin liderlik gelişimi için gençlik programı

- Liderlik için Gençleri Nitelendirmeye Yönelik Başkanlık Programı

- Liderlik için Araştırmacıları Nitelendirmeye Yönelik Başkanlık Programı

-Liderlik için Arap Gençliğini Nitelendirmeye Yönelik Başkanlık Programı

Dördüncü Dünya Gençlik Forumu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin bin Abdullah’ın yanı sıra çok sayıda ülke başkanlarının video konferansa katılıma sahne oldu. Ayrıca çok sayıda politikacı, bakan ve büyükelçinin yanı sıra başta Afrika olmak üzere Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika kıtalarından 196 ülkeden binlerce genç de foruma katıldı. Dünkü kapanış oturumuna video konferans yoluyla katılan Togo Başbakanı Victorie Tomegah Dogbe yaptığı açıklamada “Afrika nüfusunun yüzde 70'inden fazlası, gençlerden oluşuyor. Kıta ülkelerinin ekonomik dönüşümünde rolünü oynaması gereken bir gücü temsil ediyorlar” ifadelerini kullandı. Ülkesinin, teknolojik dönüşüme ve ciddi sağlık tehditleriyle mücadeleye ayak uydurmak için 2025 stratejisini başlattığını belirten Dogbe, sağlık ve insan sermayesine yatırımı teşvik ederek, doğal kaynaklara yatırım yaparak ve iş fırsatları sağlayarak sosyalleşme sürecini ilerletmek için bir yol haritası belirlediğini bildirdi. Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü UNIDO Genel Direktörü Dr. Gerd Müller de çevrimiçi olarak katıldığı oturumda,  Afrika'daki aşılama oranının sadece yüzde 8 civarında olduğunu belirtti. Bazı ülkelerin aşı stoku yapmasına tepki gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya