Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de yılbaşından bu yana DEAŞ saldırılarında 20 rejim askeri öldü

Suriye’de yılbaşından bu yana DEAŞ saldırılarında 20 rejim askeri öldü

DEAŞ yeni bir saldırı gerçekleştirdi
Cuma, 14 Ocak, 2022 - 11:15
Halep'in kuzeyinde Ankara yanlısı grupların etki alanlarında meydana gelen patlamada bir ölü ve yaralılar var (SOHR)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yapılan açıklamada, DEAŞ hücrelerinin Deyr-i Zor kırsalında, Suriye-Irak sınırındaki Ebukemal şehri yakınlarındaki Salhiya çölünde Ulusal Savunma Kuvvetleri’nin konuşlandığı yerleri hedef alan yeni bir saldırı sonucunda, 5 kişinin hayatını kaybettiği, 14'ünün de yaralandığı bildirdi. Öldürülenlerden bazılarının cesetlerinin de yakıldığı ifade edildi.  SOHR’a göre yılbaşından bu yana Suriye çöllerinde DEAŞ militanları tarafından gerçekleştirilen saldırılar sonucunda rejim güçlerinin 20 askeri hayatını kaybetti.

SOHR’un açıklamasına göre bu saldırı ile DEAŞ’ın Deyr-i Zor çölünde saldırıları sonucunda rejim güçleri ve Ulusal Savunma Kuvvetleri saflarında hayatını kaybedenlerin sayısının sekize çıktığını bildirdi. Geçtiğimiz Salı günü Deyr-i Zor kırsalındaki el-Keşme kasabasının eteklerinde rejim güçlerinin konuşlandığı noktalara düzenlenen saldırıda rejime bağlı 3 öldürüldü, 5 kişi de yaralandı.

SOHR’un belgelerine göre 2022 yılının başlangıcından bu yana rejim güçlerinin Suriye çöllerinde DEAŞ militanları tarafından gerçekleştirilen saldırılar sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye ulaştı. Öte yandan Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının aynı bölgede örgütün konuşlandığı noktalara düzenlediği hava saldırıları sonucunda DEAŞ örgütünün 11 üyesi öldürüldü. SOHR’un istatistik ve bölgelerine göre 24 Mart 2019 tarihinden bugüne kadar geçen süreçte rejim güçleri ve onlara bağlı Suriyeli ve yabancı uyruklu milislerden bin 636 kişi hayatını kaybetti. Bunlar arasında en az 3 Rus ve Suriye vatandaşı olmayan 165 İran yanlısı milis bulunuyor. Hepsi Fırat'ın batısında, Deyr-i Zor çölünde, Rakka, Humus, Süveyde, Hama ve Halep'te DEAŞ saldırıları, bombalamaları ve pusuları sonucunda öldürüldü. Suriye Gözlemevi, örgütün saldırıları sonucunda gaz sahalarında çalışan dört sivil ile onlarca çoban ve aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu başka sivillerin öldüğünü de belgeledi. Gözlemevi, aynı dönemde bin 128 DEAŞ militanının saldırılar, bombalama ve hedef alma sırasında öldürüldüğünü de belgeledi.

Aynı bağlamda SOHR, geçtiğimiz saatlerde Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının örgütün Suriye'de özellikle de Humus'un doğusundaki Suhna ve Tedmur ve Deyr-i Zor çölünde konuşlandığı noktalara düzenlediği hava saldırıları sonucunda DEAŞ örgütünün 11 üyesinin öldürüldüğünü bildirdi. Uzun süreli Rus hava bombardımanı örgütün unsurlarının saklandığı mağaraları hedef aldı. Geçtiğimiz saatlerde meydana gelen yoğun saldırılar, bazıları ağır olmak üzere çeşitli derecelerde yaralanmalarla yaklaşık 20 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

SOHR, Ocak ayının başından bu yana Rus savaşçılar tarafından Suriye çölünde gerçekleştirilen 229'dan fazla hava saldırısını tespit ettiğini bildirdi.

Dün sabah Halep'in kuzey kırsalında Ankara yanlısı grupların etkisinde olan Azez şehir merkezindeki el-Isana semtinde bomba yüklü bir aracın infilak etti. İlk belirlemelere göre, bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

Bu, 2022 yılında Halep'in kuzey kırsalında Türk kuvvetleri ve ona bağlu grupların etki alanlarındaki ilk patlama oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi aktivistlerinin belge ve takiplerine göre, Halep kırsalındaki ‘Fırat Kalkanı’ alanları ve çevresi, 2021 yılında tamamı patlayıcı ve mayınlarla gerçekleştirilen 47 patlamaya tanık oldu. Bubi tuzaklı ve mayınlı araçlarla yapılan bu saldırılarda 6'sı çocuk, 3'ü kadın; 21’i sivil ve 11’i Ankara yanlısı gruba bağlı kişiler olmak üzere 32 kişi öldü. Ayrıca söz konusu saldırılarda yaklaşık 114 kişi yaralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya