Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır hükümeti feribot kazasının ardından harekete geçti

Mısır hükümeti feribot kazasının ardından harekete geçti

Konuyu yakından takip eden Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi çözüm uygulama sözü verdi.
Cuma, 14 Ocak, 2022 - 11:45
Kurtarma ekipleri ve kurbanların yakınları Mısır’daki Münşeat'ul Kanatır bölgesinde, Nil sularında kaybolanlar için arama çalışmaları gerçekleştirdiler. (EPA)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, geçtiğimiz günlerde bir aracın feribottan Nil sularına düştüğü, 8 kişinin boğulduğu kazanın gerçekleştiği bölgeyi ziyaret etti.

Mısır yargı makamları kazayla ilgili soruşturma başlattı. Aracın çalıştıkları çiftlikten dönen, aralarında çocukların da bulunduğu 24 işçiyi taşıdığı açıklandı. Sürücünün nehirdeki feribota geçerken aracı kontrol edemediği ve suya düşürdüğü kaydedildi.

 Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin gelişmeleri kurbanların aileleriyle birlikte takip ettiği ve çözümleri uygulama sözü verdiği belirtilen hükümet açıklamasında kazaya dair alınacak tedbirler kapsamında bir merkez kurulmasının planlandığı bildirildi.

Mısır medyası adı açıklanmayan kaynaklardan alıntı yaptıkları haberlerine Sisi’nin Başbakan Mustafa Medbuli'ye, vatandaşlara kolaylık sağlamak, bu tür kazaların tekrarını önlenmesi için Gize’nin kuzeyindeki Münşeat'ul Kanatır bölgesinde halk için en uygun çözümleri bulmak için talimat verdi. Söz konusu talimatın ardından özel bir köprü hayata geçirildi.

Hükümet perşembe günü Mısır Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride, vatandaşların seyahatlerini kolaylaştırmak ve bu tür olayların tekrarlanmasını önlemek amacıyla Mısır Kabinesi’nin süreci takibe aldığını belirtti. Kazanın gerçekleştiği bölgeyi araştırmak için yollar, köprüler ve nehir ulaşım aralarından oluşan bir yapılanmaya gidildiği kaydedildi.

Mısır Ulaştırma Bakanı Kamil el-Vezir yaptığı açıklamada, yeni planın bölge illeri boyunca, Nil üzerinde 65 eksen kurulmasını kapsadığı bildirildi. Vatandaşların seyahatlerini kolaylaştırmak, feribot kazalarını azaltmak, Nil'in doğu ve batısındaki ana yolları birbirine bağlamak ve yerleşim birimlerine ve çeşitli kentsel gelişim alanlarına hizmet etmek için 16 eksende çalışmaların sürdüğünü ifade edildi.

Mısır yargısı tarafından çarşamba günü yapılan açıklamada, otomobilin sürücüsü ve izinsiz geçiş yapan üç çalışanın tutuklanmasının ardından kaza kapsamında beşinci bir şüphelinin tutuklandığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya