Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 400 milyon dolarlık dijital para çaldı

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 400 milyon dolarlık dijital para çaldı

Cuma, 14 Ocak, 2022 - 15:45

Blockchain analiz şirketi Chainalysis tarafından bugün yayınlanan raporda, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçtiğimiz yıl kripto para platformlarına yapılan en az yedi saldırıda yaklaşık 400 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldığı belirtildi.

The Guardian’ın haberine göre, raporda  “2020'den 2021'e kadar Kuzey Kore bağlantılı siber saldırıların sayısı dörtten yediye çıktı ve bu saldırılardan elde edilen değer yüzde 40 arttı” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarından oluşan bir komitenin, Pyongyang'ı yaptırımları atlatmak için nükleer ve füze programlarını desteklemek için çalıntı fonları kullanmakla suçladığı kaydedildi.

Kuzey Kore medya soruşturmalarına yanıt vermedi, ancak daha önce korsanlık iddialarını reddeden açıklamalar yaptı.

Chainalysis, bilgisayar korsanlarının tüm hedeflerini belirlemezken, saldırılar ağırlıklı olarak yatırım firmalarını ve merkezi borsaları hedef aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya