Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye: Şebbihalar, Tedmur'deki tarihi Palmira Vahası’nı yok etti

Suriye: Şebbihalar, Tedmur'deki tarihi Palmira Vahası’nı yok etti

Suriye’deki tarihi Palmira Vahası, Şebbihanın ağaçları kesmesi nedeniyle, 200 yıllık ağaçlarını neredeyse tamamen kaybetti.
Cuma, 14 Ocak, 2022 - 16:00
Tarihi Palmira şehri kalıntıları (SOHR)

Suriye’de Humus’un Tedmur ilçesinde yer alan tarihi ‘Palmira Vahası’, Şebbiha adı verilen rejime bağlı silahlı saldırganların haksız ve sistematik şekilde ağaçları kesmesi nedeniyle, bir kısmı 200 yıldan daha eski olan hurma, nar ve zeytin ağaçlarını neredeyse tamamen kaybetti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre bu ağaçların ‘ısınmak için odun’ olarak satılması amaçlanıyor.

SOHR, Esed rejimine bağlı milislerin, yakın zamanda Tedmur’a bağlı meyve bahçelerinin bazılarının sahipleriyle temasa geçtiğine dikkati çekti. Suriye’nin kuzeyine ve Rukban Kampı’na göç eden bahçe sahiplerinin SOHR’a verdiği bilgilere göre Esed güçleri, bahçe sahiplerine ağaçları keseceklerini ve kilogram başına kendilerine 60 Suriye lirası vereceklerini bildirdi. Milisler, bir kilo odunu 700 Suriye lirasına satıyor.

Ekim 2021’de SOHR, Humus vilayetinde Şebbiha adı verilen Esed güçlerinin, büyük arabalar ve odun testereleri eşliğinde antik Palmira kentine ulaştığını bildirdi. SOHR’a göre Şebbiha milisleri Palmira vahalarından zeytin, nar ve palmiye ağaçlarını kesmeye başladılar. Ayrıca Rukban Kampı’na ve Suriye’nin kuzeyine göç edenlerin bahçelerinden, ‘teröristlerin bölgelerinde oldukları gerekçesiyle’ nar ve zeytin ağaçları kesildi. Yüksek yakıt ve ısıtma odunu fiyatları ortasında ‘ısıtma odununa’ dönüştürülmesi amacıyla ağaçların, bölgedeki ‘Halk Komiteleri’ ile iş birliği dahilinde kesildiği ifade edildi.

Tedmur kentine bağlı Palmira bahçeleri veya ‘Palmira Vahası’ olarak bilinen alan, 200 yaşından yaşlı ağaçları barındırıyor. SOHR’a göre terör örgütü DEAŞ’ın Palmira’daki arkeolojik alanları yok etmesi ve eserleri çalması gibi, Esed rejimine bağlı Şebbihalar da Palmira Vahası’nı yok ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya