Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gökbilimciler güneş sistemimizin dışında devasa bir ay bulmuş olabilir

Gökbilimciler güneş sistemimizin dışında devasa bir ay bulmuş olabilir

Cuma, 14 Ocak, 2022 - 13:15
Yeni keşfedilen dev ay, Jüpiter büyüklüğünde bir gezegenin yörüngesinde dönüyor (Reuters-Arşiv)

Bilim insanları, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin yörüngesinde dönen devasa bir aya ilişkin kanıt gördüklerini düşünüyor.

The Independent’ın haberine göre, 10 binden fazla ötegezegen veya güneş sistemimizin dışındaki gezegenler keşfedilmiş olmasına rağmen, bunlardan hiçbirinin etrafında bir ay (uydu) olduğuna dair kesin bir kanıt bulunamadı.

Yeni çalışmada, araştırmacılar böyle bir keşif için bir aday bulduklarına inanıyor.

Eğer bu doğrulanırsa, Jüpiter büyüklüğünde bir gezegenin etrafında dönen yeni keşfedilen devasa ay, şimdiye kadar bulunan ilk ‘exomoon’ (güneş dışı uydu) olacak.

Yeni keşif, aslında ikinci güneş dışı uydu. İlk aday dört yıl önce tespit edildi ancak hala bilim insanları tarafından onaylanmayı bekliyor.


Hala gizemli olan ay, Dünya’dan 5 bin 500 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir gezegen olan Kepler 1708b’nin yörüngesinde dönüyor.

Diğer birçok özelliği paylaşsalar da, benzer bir gezegenin etrafında dönen önceki adaydan biraz daha küçük.

Bilim insanları, her ikisinin de muhtemelen gazdan oluştuğunu tahmin ediyor.

Her ikisi de yıldızlarından çok uzaktalar, bu da yörüngeden çıkma ihtimallerinin düşük olduğu anlamına geliyor.

Uzak gezegenlerin çevresinde, bizim daha sessiz ve daha küçük olan ayımıza daha çok benzeyen başka ‘exomoon’lar olması mümkün, ancak onları görmek zor.


Editörün Seçimi

Multimedya