Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’ın güneyinde Greko-Romen dönemine ait bir mezarlık keşfedildi

Mısır’ın güneyinde Greko-Romen dönemine ait bir mezarlık keşfedildi

İçerisinde taş tabletler ve killi topraktan ve kumtaşından yapılmış lahitler bulundu
Cumartesi, 15 Ocak, 2022 - 09:00
Keşfedilen mezarlıktaki eşyalar

Milano Üniversitesi Mısıroloji Profesörü Dr. Patrizia Piacentini liderliğinde, Mısır’ın güneyinde Asvan bölgesindeki Ağa Han türbesi yakınında çalışan Mısır-İtalyan ortak arkeoloji ekibi, son kazı dönemindeki çalışmalar sırasında, Greko-Romen dönemine ait kayaya oyulmuş yeni bir antik mezar keşfetti.

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı’nın dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Veziri, “Mezarlık iki bölümden oluşuyor; Birinci bölüm yer üstünde, ikincisi ise kayaya oyulmuş” dedi.


Asvan ve Nübye Tarihi Eserler Genel Müdürü ve Mısır arkeoloji ekibinin Mısır tarafı başkanı Dr. Abdulmuneim Said Mahmud “Birinci bölüm, dikdörtgen yapılı ve kerpiç tonozla örtülü taş bloklarla çevrili bir türbenin girişi bulunuyor. İkinci bölüm ise, kayaya oyulmuş ve girişten 4 mezar odasına açılan bir dikdörtgen bir alana açılıyor” açıklamasında bulundu.


Ön araştırmalar bu mezarlığın toplu bir mezarlık olduğunu ve birden fazla aileyi içerdiğini gösterdi.


Piacentini şunları söyledi:

“Ekip, Greko-Romen dönemine ait mezarın içinde, üzerinde hiyeroglif metinler bulunan taş bloklar ve Yunanca ‘Nikostratos’ adı yazılmış bakır bir kolyenin yanı sıra Ba kuşunun tahtadan yapılmış örnekleri ve renklendirilmiş kartonajlar gibi birçok tarihi eser bulundu. Ayrıca, alanda yapılan arkeolojik tarama sırasında, iyi durumda olan birçok lahit bulundu, bunların bir kısmı kilden, bir kısmı da kumtaşından yapılmış”


Editörün Seçimi

Multimedya