Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Dünya Gençlik Forumu’nda girişimciliğin ve teknolojinin önemi vurgulandı

Mısır Dünya Gençlik Forumu’nda girişimciliğin ve teknolojinin önemi vurgulandı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi etkinliğin ‘kalıcı bir diyalog platformuna’ dönüştürülmesiyle yetkilendirildi.
Cumartesi, 15 Ocak, 2022 - 13:15
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Dünya Gençlik Forumu’nun kapanış töreninde konuşma yaptı. (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Her yıl Mısır hükümeti himayesinde düzenlenen, küresel çaptaki Dünya Gençlik Forumu (WYF) bu yıl Sina bölgesinin güneyinde yer alan Şarm eş-Şeyh şehrinde, dört oturum ile gerçekleştirildi. Forum, girişimciler, gelişen projeler ve teknoloji için küresel önemde bir etkinlik olarak nitelendirildi.  Ayrıca dünya gençliğinin interaktif diyalogu için kalıcı bir platform olmasının hedeflendiği bilgisi verildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, 10-13 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen forumu, dünya gençlerinin fikir ve yaratıcılıkları vasıtasıyla barışı tesis etmenin yanı sıra sürdürülebilir kalkınma yönündeki vizyonlarını paylaşmak için gerçek bir fırsat olarak nitelendirdi.

Sisi, perşembe günü Şarm eş-Şeyh’te düzenlenen WYF’nin kapanış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu halihazırdaki küresel durum, dünyanın geleceği ve bu salgının insanların yaşamı üzerindeki yansımalarıyla ilgili cevap bekleyen pek çok soru kaçınılmaz olarak bu forumun da gündemi haline geldi."

Sisi, Mısır’ın adalet ve insan onurunu inşa etmek, geliştirmek ve başarmak isteyen modern bir sivil devlet olduğunu vurgulayarak, WYF’nin önemli bir müzakere platformu haline geldiğini, biçim ve içerik olarak her geçen yıl biraz daha geliştiğini vurguladı.

Sahne gösterileri, insanlık anıtı tasarımının ayrıntılarını öne çıkaran şarkı bölümleri, göz kamaştırıcı ışık gösterileri ve kısa belgesellere ek olarak İnsanlığı Canlandırma Anıtı'ndaki kapanış töreninde paraşütçülerin yere inerken çeşitli desenlerle yaptığı gösteri izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Anıttaki sanatçıların heykellerinin tasarım ve biçimlerinin yanı sıra kalp heykeli, yaşamın nabzının simgesi olması olarak tüm insanların ortak paydasını temsil etmesi açısından oldukça dikkat çekti.

Kapanış töreninde gösterilen bir filmde ise Güney Sina'daki dağlardan birinin yakınında inşa edilen ve özgün bir arka plana sahip olan; bilgi, medeniyet, kültür ve doğanın çeşitliliğini vurgulayan modern müze salonları ve çeşitli anıt binalar öne çıkarıldı.

WYF’nin kapanış töreninde konser ve şölenlerin yanı sıra Mısırlı takipçilerin ve medyanın Mısır uygarlığının ve turizminin tanıtımında önemli unsurlardan biri olarak gördüğü göz kamaştıran Sfenks Bulvarı’na övgüde bulunuldu.

Sisi, forumun sonunda, 2022 Sivil Toplum Yılı Bildirgesi ilanı, girişimciler, gelişmekte olan projeler ve küçük endüstriler için küresel bir merkez kurulması, Şarm el-Şeyh'teki İklim Zirvesi'ne katılmak için Mısırlı ve uluslararası gençlik gruplarının oluşturulması da dahil olmak üzere bir dizi karar yayınladı.

Bakanlar Kurulu da kalkınma ortaklarıyla kapsamlı bir vizyon hazırlamak, Mısır'da elde edilen kalkınma girişimlerinin Afrika’da devamlılığını sağlamak,  Mısır ve tüm dünya gençliği için sonuçları devlet kurumlarına sunulacak kalıcı bir interaktif diyalog platformunu etkinleştirmek, uluslararası su kaynakları konularında farkındalığı artırmak ve Mısır devletinin çatışma bölgelerinin bölgesel yeniden inşasına kapsamlı bir vizyon geliştirmek için uluslararası bir kampanya başlattı. Forumun yönetimine atamalar gerçekleştirdi.

Kapanış töreninde, dünyanın dört bir yanındaki onlarca sanatçı tarafından hazırlanan kalplere ev sahipliği yapan İnsanlığın Yeniden Canlanması Anıtı sergilendi. Anıtın tüm insanlık için güvenilir ve küresel önemde olan forumun tanıtımı önemine dikkat çekildi.

Forum yönetimine göre anıtın tasarımı, gerçek, iyilik ve güzellik gibi yüce insani değerlerden ilham alıyor.

Uluslararası arenadan uzman isimlerin ve yetkililerin gerçekleştirdiği konuşmaların ardından kilit önemde konularda somut sonuçlar elde etmek için düşüncelerde değişiklik yapmanın gerekliliğini vurgulayan bir belgesel gösterildi.

Törene katılan ülkeler arasında Avustralya, Ermenistan, İtalya, Nijerya, Kongo, Güney Afrika, Malavi, Zimbabve, İrlanda, Kamerun, Ürdün, Kuveyt ve Paraguay yer aldı.

WYF’nin söz konusu 4’üncü oturumunda devlet ve hükümet başkanlarının huzurunda, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas başkanlığında, Lübnan Başbakan Necib Mikati, Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin bin 2. Abdullah ve çok sayıda bakan, büyükelçi ve uluslararası ve bölgesel kuruluşların yetkilileri de yer aldı. Önde gelen uluslararası isimlerin sanal olarak katıldığı etkinlikte Afrika, Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’dan, 196 ülkeden binlerce genç de yer aldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası dünyanın geleceğine ilişkin tartışmalar forumun başlıca gündem maddesi olurken yoksulluk sorunları, çatışma sonrası yeniden yapılanma ve su kaynakları başlıkları da devlet liderlerinin ve katılımcıların vurgu yaptığı konular arasında yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya