Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uydu görüntüleri Abu Dabi’deki petrol tesisine yapılan terör saldırısının sonrasını gösteriyor

Uydu görüntüleri Abu Dabi’deki petrol tesisine yapılan terör saldırısının sonrasını gösteriyor

Salı, 18 Ocak, 2022 - 15:45
Mussafah bölgesindeki yakıt deposu üzerinde yükselen dumanı gösteren bir uydu görüntüsü (AP)

Associated Press (AP) tarafından elde edilen uydu görüntüleri, Husi milislerin dün Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’deki bir petrol tesisine düzenlediği saldırının sonrasını gösteriyor.

Planet Labs PBC tarafından çekilen uydu görüntülerinde, Abu Dabi’nin Musaffah bölgesindeki Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’nin (ADNOC) depolama tesisi yakınındaki bir yakıt deposunun üzerinde yükselen duman görüldü.

Saldırıdan kısa bir süre sonra çekilen başka bir görüntüde, deponun zeminine yayılmış yanık izleri ve beyaz yangın söndürücü köpük görülüyor.

Devlete ait bir enerji şirketi olan ADNOC, AP’nin konuyla ilgili sorularına ve saldırı kaynaklı hasar tahminlere yanıt vermedi.

ADNOC tarafından daha önce yapılan bir açıklamada, “Kesin nedeni belirlemek için ilgili makamlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz. Ayrıntılı bir soruşturma başlatıldı” denilmişti.

Saldırı, Husi milislerin baskıyla karşı karşıya kalması, ağır kayıplar vermesi ve Arap Koalisyonu’nun desteklediği Yemen Ulusal Ordusu’nun ana vilayetlerdeki darbeci milisleri püskürtmesinin ardından gerçekleşti.


Yemen hükümetine bağlı güçler, BAE destekli Amalika Tugayları’nın yardımıyla, Husilerin Yemen’in kuzeyinin tamamında kontrolü ele alma çabalarına bir darbe olarak bu ayın başlarında Şebva bölgesini geri aldı.

Ne olmuştu?

Abu Dabi polisi, dün petrol firması ADNOC’un depolama tesisleri yakınındaki Musaffah Sanayi Bölgesi’nde petrol yakıtı taşıyan üç tankerde patlama meydana geldiğini ve Abu Dabi Uluslararası Havaalanı’ndaki bir şantiyede küçük bir yangın çıktığını bildirdi.

Ön incelemelere göre, söz konusu iki bölgeye düşerek patlama ve yangına neden olmuş olabilecek silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) benzer ‘küçük bir uçak’ görüldü.

Abu Dabi polisi, akaryakıt tanklarının patlaması sonucu Hindistan ve Pakistan vatandaşı 3 kişinin öldüğünü, 6 kişinin de yaralandığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya