Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BBC: Teksas sinagogu saldırganı İngiliz istihbaratı tarafından biliniyordu

BBC: Teksas sinagogu saldırganı İngiliz istihbaratı tarafından biliniyordu

Salı, 18 Ocak, 2022 - 17:15
Polis, rehin alma sırasında sinagogun etrafını sardı. (AP)

Teksas'ın Colleyville kentinde bir sinagogda 4 kişiyi rehin alan ve düzenlenen operasyon sırasında yaşamını yitiren saldırganın İngiliz istihbaratı tarafından bilindiğini ve ABD’ye gitmesinin ardından artık  tehdit olarak görülmediği iddia edildi.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Teksas’daki sinagogdaki rehine alan Malik Faysal Ekrem İngiltere iç istihbarat servisi MI5 tarafından biliniyordu ve hakkında 2020 yılında soruşturma açılmıştı. Yeni yılın başında ABD’ye gitmesinin ardından artık bir tehlike olarak görülmedi.”

Geçtiğimiz hafta Colleyville kentindeki bir sinagogda yaşanan rehine olayı 44 yaşındaki İngiliz uyruklu saldırganın öldürülmesiyle sonuçlandı.

ABD Başkanı Joe Biden rehinelerin kurtarılmasının ardından kolluk kuvvetlerine teşekkür ederken, ‘korkusuzca hareket ettiklerini’ söyledi. Biden, kolluk kuvvetlerinin cesur eylemi sayesinde rehin tutulan dört ABD’linin evlerine dönebildiklerini vurguladı.

Teksas eyaletinde  sinagogu basarak içerideki Yahudileri rehin alan saldırgan  ‘kardeşim’ olarak nitelendirdiği, ABD’de terör suçlamasıyla hapsedilen Pakistanlı Afiye Sıddıki’nin serbest bırakılmasını istedi.

Pakistanlı bilim insani Sıddıki, 2010 yılında New York’taki bir federal mahkeme tarafından  Afganistan’da ABD’ askerlerini vurmaya çalışmakla suçlanarak 86 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya