Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, BMGK’yı Husi saldırıları ile ilgili toplantı düzenlemeye çağırdı

BAE, BMGK’yı Husi saldırıları ile ilgili toplantı düzenlemeye çağırdı

Çarşamba, 19 Ocak, 2022 - 08:45
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’den (BMGK) Husi saldırılarını kınamasını istedi. (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Birleşik Milletler Güvenlik Konseyi’ni, Husi milislerin Abu Dabi’yi hedef alarak birçok sivilin ölmesine, birçoğunun  da yaralanmasına yol açan saldırısı ile ilgili toplantı düzenlemeye çağırdı.

BAE, BMGK Başkanı Mona Juul’a yazdığı mektupta BMGK’nın Husilerin uluslararası yasaları ihlal ederek BAE vatandaşlarını ve yerleşim yerlerini  hedef almasını açık bir şekilde kınanmasını istedi.

BAE'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Lana Zeki Nuseybe konu hakkında şu açıklamada bulundu:

“Husi milislerin yasa dışı ve endişe verici eylemleri, bölgemizde terörü ve kaosu yayma çabalarının uzantısı niteliğindedir. Husiler, BM yaptırımlarını hiçe sayarak yasa dışı yollarla elde ettikleri silahlarla barışı ve güvenliği tehdit ediyor. BAE, BMGK’yı uluslararası hukuku göz ardı ederek gerçekleştirilen bu terör saldırılarını kesin ve açık bir şekilde kınamaya çağrıyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya