Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Başbakanı Burhan, soruşturma komitesi kurulması kararı aldı

Sudan Başbakanı Burhan, soruşturma komitesi kurulması kararı aldı

AB:Askeri otorite krize siyasi bir çözüm bulmaya hazır değil.
Çarşamba, 19 Ocak, 2022 - 13:15
Hartum 18 Ocak’ta geniş çaplı protestolara sahne oldu. (AP)

Avrupa Birliği (AB), Sudanlı ‘askeri yetkililerin’ protestoculara karşı güç kullanmaya devam ettiğine dikkat çektiği açıklamasında yetkililerin krize müzakere edilmiş bir çözüm bulmaya hazır olmadıklarını vurguladı. Sudan Ordu Komutanı Korgeneral Abdulfettah el-Burhan, kanlı olayların ardından sokaklarda yaşanan öfkeyi bastırmak için harekete geçti. Geçen pazartesi günü 7 eylemcinin öldürülmesi ve onlarca kişinin de yaralanmasıyla ilgili bir soruşturma komitesi kurulması kararı aldı.

Hartum ve ülkenin birçok şehri 18 Ocak’ta, eylemcilerin güvenlik güçleri tarafından öldürülmesini protesto etmek için düzenlediği gösterilere sahne oldu. Siyasi güçler, direniş komiteleri ve meslek grupları tarafından sivil itaatsizlik çağrısı yapıldı.

Protestolar gündelik yaşamı felç etti. Hartum’un merkezindeki birçok dükkân kapandı ve kamu kurumlarının bazılarında da çalışmalar durduruldu. Çoğu Sudan üniversitesinde ve birçok bankada da çalışanların greve gitmesi nedeniyle çalışmalar askıya alındı. Başkent Hartum’da birçok mahallenin girişi büyük taşlarla kapatıldı.

AB, 18 Ocak’ta yaptığı açıklamada kendisinin ve uluslararası toplumun defalarca askeri yetkililere ‘barışçıl göstericileri hedef almaktan kaçınma’ çağrısı yaptığını ancak bu çağrıların dikkate alınmadığını vurguladı. Açıklamada aşırı güç kullanımının ve sivillere yönelik tutuklamaların devam etmesinin, askeri yetkililerin krize müzakere edilmiş ve barışçıl bir çözüm bulmaya hazır olmadığını gösterdiği kaydedildi.

AB, sivillere yönelik aşırı şiddetin, gazeteci ve aktivistlerin sürekli tutuklanmasının, Sudan’ı barış ve istikrar yolundan uzaklaştırdığıa işaret ettiği açıklamasında yetkililere gerginliği azaltma ve daha fazla can kaybını önleme çağrısında bulundu. Sudan’daki askeri yetkililerin çağrı yaptığı demokrasinin, medya özgürlüğü olmadan sağlanamayacağının altını çizen AB, el-Cezire kanalının izninin geri alınmasına ve muhabirinin görevden uzaklaştırılmasına dikkat çekti.

Sudan’daki Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, geçen pazartesi günü meydana gelen olaylar hakkında bir soruşturma komitesi kurma kararı aldı. Komite üyeleri, kuruluşundan itibaren 72 saat içerisinde uygulamaları durdurmak üzere harekete geçeccek alt kurumlardan ve savcılıktan oluşuyor.

Yüzlerce doktor, düzenli birimlere ve halk sağlığı tesislerine bağlı hastanelerde acil vakalar dışında görevi bıraktı, greve gitti.

Sudan polisi yaptığı açıklamada 7 vatandaşın öldüğünü, 22’sinin de yaralandığını bildirdi. Geçen pazartesi günü Hartum’da meydana gelen protestolarda da 50 polisin yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Açıklamada Ayrıca 77 şüphelinin tutuklandığı, Başsavcılık gözetiminde yasal tedbirlerin alındığı kaydedildi.

Polis tarafından yapılan açıklamada protestolara, özellikle de polis karakollarına ve toplanma yerlerindeki güçlere saldırma girişimlerine en düşük seviyede güçle müdahale edildiği savunuldu.

Sudan Güvenlik ve Savunma Konseyi bir süre önce yaptığı açıklamada yürüyüşlerde meydana gelen ihlallerin olağanüstü hâl ve ceza kanunu doğrultusunda soruşturulması ve terörle mücadele için özel bir gücün kurulması çağrısında bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya