Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pierre Cardin, Paris Moda Haftası’na geri döndü

Pierre Cardin, Paris Moda Haftası’na geri döndü

Kararın markaya yeni bir soluk getirme amacıyla alındığı vurgulandı.
Çarşamba, 19 Ocak, 2022 - 13:00
Pierre Cardin’in CEO’su Rodrigo Basilicati-Cardin. (AFP)

Pierre Cardin’in yeni CEO’su Rodrigo Basilicati-Cardin, markanın efsanevi kurucusunun ölümünden bir yıl sonra AFP'yle yaptığı röportajda, markaya yeni bir soluk getirmek amacıyla Paris Moda Haftası'na geri döneceğini söyledi.

Adını dünya çapında bir marka haline getirerek oldukça kârlı bir iş imparatorluğu yaratan ünlü modacı Aralık 2020'de, 98 yaşında hayata gözlerini yummuştu.

Marka, Cardin’in ömrünün son yıllarında dahi Rusya, Kazakistan ve hatta Çin’de büyük podyumlarda yer alarak popülerliğini korudu.

Ancak Pierre Cardin hayatının son yirmi yılında büyük resmi moda defilelerinden uzak durdu. Bu, Pierre Cardin’in yerine seçilen Rodrigo Basilicati-Cardin’in tersine çevirmek istediği durumlardan biri. Basilicati Cardin salı günü başlayan Paris Moda Haftası öncesinde AFP'yle yaptığı röportajda, "Pierre özgür olmak istedi" ifadesini kullandı. Efsane modacının 80’inci yaş gününe yaklaşırken Moda Haftası'nın parçası olması gereken çok sayıda genç tasarımcınınyolunda durmak istemediğini söylediğini aktardı. Basilicati Cardin, markayı yeniden moda haftalarında göstermenin zamanının geldiğini vurguladı.

Moda Haftası'nın sonunda, 28 Ocak'ta Pierre Cardin markasının kurucularına adanmış özel bir anma gösterisi gerçekleştirilecek.

Grubun yeni CEO'su, "Yılda en az bir kez moda haftalarına katılmak istiyoruz. Amcam çok şey yaptı ve reklam da doğal olarak geldi. Ama hayatının son bölümünü dağıtıma değil yaratıcılığa adadı” dedi.

Cardin, 1960'larda ve 1970'lerde, uzay çağının artan heyecanından yararlanan cesur, fütürist tasarımlarla modada devrim yaratmıştı. Bu nedenle Paris dışındaki Havacılık ve Uzay Müzesi'nde bir defile düzenlenecek. Basilicati Cardin konuya dair “Pierre Cardin'in insanları bir uzay gemisinde seyahat ediyormuş gibi giydirmek istediği 1960'ları anımsatan bir uzay temasına sahip olmak istedim” dedi. Ayrıca André Courrèges ile birlikte bunu yapmaya cesaret eden ilk ve tek kişi olduğunu ve bu sebeple herkes tarafından eleştirildiğini kaydetti. 


Editörün Seçimi

Multimedya