Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Eşler arasındaki anlaşmazlıkların ardında yatan 3 gizli sebep

Eşler arasındaki anlaşmazlıkların ardında yatan 3 gizli sebep

Çarşamba, 19 Ocak, 2022 - 17:15
Eşler arasındaki yüzeysel konulardaki anlaşmazlıklar daha derin sebeplerden kaynaklanıyor (Daily Mirror)

ABD’li ilişki uzmanı Erica Wright, eşler arasındaki anlaşmazlıkların sebebi olabilecek 3 gizli nedeni açıkladı.

Wright, eşler arasındaki tartışma ve anlaşmazlıkların ev işlerine yardım etmemek, çöpü atmayı unutmak veya eşinizin size zamanında mesaj atmaması gibi küçük yüzeysel konulardan değil, daha derin sebeplerden kaynaklandığını düşünüyor.

İlişki uzmanı, TikTok’ta 900 binin üzerinde görüntüleme ve 100 binin üzerinde beğeniyle viral hale gelen videosunda, anlaşmazlıklarda altta yatan ilk dinamiğin ‘güç ve kontrolle’ ilgili olduğunu söyledi.

Wright, buna örnek olarak ‘beni çocuğun önünde her zaman küçük düşürüyorsun’ veya ‘bulaşık makinesini benim gibi boşaltman gerekiyor, çünkü doğrusu bu’ şeklinde atışmaları gösterdi.

Anlaşmazlığın ikinci nedeninin ‘saygı ve takdir bekleme’ olduğunu dile getiren Wright, eşler arasındaki ‘Her zaman bana sormadan plan yapıyorsun’ veya ‘Evde ne kadar iş yaptığımın farkında mısın?’ gibi cümlelerin altında bu nedenin yattığını vurguladı.

‘İlgi ve yakınlık beklentisinin’ üçüncü anlaşmazlık nedeni olduğunu söyleyen ilişki uzmanı, ‘Neden hep ben mesaj atıyorum’ gibi düşüncelerin bundan kaynaklandığını belirterek şöyle devam etti;

“Benzer şekilde, partneriniz her hafta arkadaşlarıyla dışarı çıkmayı planlıyor ancak sizinle özel vakit geçirmeye pek ilgi göstermiyorsa, bu güvensizliğe veya sizinle pek ilgilenmiyormuş gibi hissetmenize neden olabilir.”

İlişki uzmanı, anlaşmazlıkla ilgili gerçek nedenlere nasıl ulaşılacağının önemli olduğunu söyleyerek, ilk önce eşlerin ilişkiyi iyileştirme konusunda konuşmaya açık olduğundan emin olmak gerektiğini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya