Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Dostları Grubu: Halkın taleplerini destekliyoruz

Sudan Dostları Grubu: Halkın taleplerini destekliyoruz

Perşembe, 20 Ocak, 2022 - 07:15
Sennar Eyaletinden Sudanlı bir kız, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi tarafından sağlanan gıda yardımını alıyor (SPA)

Sudan Dostları Grubu, ülkedeki son olayların Sudan halkının istikrar, refah, demokrasi ve sivil yönetim taleplerine desteğini yineledi.

Sudan Dostları Grubu’nun Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yaptığı toplantı sonrası yayınladığı ve geçen hafta boyunca meydana gelen şiddetin altını çizen bir açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2021 tarihli 2579 sayılı kararı uyarınca Sudan Entegre Geçiş Yardımı Misyonu’na (UNITAMS) verilen görev kapsamında, UNITAMS gözetiminde Sudan liderliğinde yakın zamanda başlatılan siyasi süreç için güçlü uluslararası destek sağlanması ihtiyacı vurgulandı.

Fransa, Almanya, Suudi Arabistan, Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa Birliği’nin oluşturduğu “Sudan Dostları Grubu”, dün Riyad’da düzenlediği toplantıda siyasi geçiş sürecine tam destek sözü verdi. Ayrıca grup, Sudan’daki siyasi açmazın çözümünü ve şiddetin sona erdirilmesini umarak, bu sürece katılan Sudanlı taraflar ile dayanışma vurgusu yapıldı.

Açıklamada, barışı, istikrarı ve adaleti sağlamanın, insan haklarına saygı göstermenin ve ekonomik iyileşmenin en iyi yolunun bu olduğuna dikkat çekildi ve herkesi kaçınılmaz olan demokrasiye geçişe iyi niyetle katılmaya ve halkın güvenini yeniden oluşturmaya çağırdı.

Sudan Dostları ülkede yaşanan tüm şiddet olaylarını kınadı ve sorumluların hesap vermesi için bağımsız soruşturma açılması çağrısında bulundu. Buna ek olarak gelecekte barışçıl protestoların korunması, olağanüstü halin kaldırılması, tıbbi tesislere yönelik saldırıların durdurulması, medyaya yönelik baskıların sonlandırılması, keyfi tutuklamaların ve gözaltıların engellenmesi istendi.

Açıklamada, Sudan Dostları’nın Sudan halkının karşılaştığı ekonomik zorlukların farkında olduğu ve bu zor dönemde Sudan halkına insani ve diğer açılardan doğrudan desteği sürdürme sözü verdiği belirtildi.

Sudan Dostları, demokrasiye sivillerin öncülük ettiği bir geçişi ilerletmek için somut adımların, uluslararası toplumun ekonomik yardımlarını eski haline getirmesi veya genişletmesi için gerekli koşulları yaratacağını ifade etti.

Açıklamada aynı zamanda, Afrika Birliği, Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Arap Birliği de dahil olmak üzere bölgesel kuruluşların Sudan’da demokrasinin ilerlemesine önemli ve gerekli katılımı vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya