Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail heyeti, askeri liderlerle görüşmek üzere Sudan’da

İsrail heyeti, askeri liderlerle görüşmek üzere Sudan’da

Perşembe, 20 Ocak, 2022 - 08:45

Üst düzey bir İsrailli bir heyet, Sudan ordusu ve güvenlik liderleriyle görüşmek üzere 19 Ocak’ta Sudan’ın başkenti Hartum’a gitti. Gelişme, Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’ın İsrail eski Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Şubat 2020’de Uganda’nın Entebbe şehrinde gerçekleştirdiği görüşmeden bu yana Hartum ve Tel Aviv’in düzenlediği bir dizi toplantının devamı niteliğinde. Sudan, 6 Ocak 2021’de İsrail ile İbrahim Anlaşması imzalarken, ülkedeki koşullar nedeniyle bocalayan İsrail ile ilişkilerin normalleştiğini açıklamıştı.

İsrail Yayın Kurumu 'Makan', üst düzey bir heyetin Tel Aviv’den Sudan’a geldiğini ve Sudanlı askeri liderlerle görüşmelerde bulunacaklarını bildirdi.

Hartum’daki medya kaynakları, heyetin Sudan Ordusu Komutanı Abdulfettah el-Burhan, yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu ve Genel İstihbarat Başkanı Ahmed İbrahim Mufaddal ile görüşmelerde bulunmasının beklendiğini söyledi. Ancak Sudanlı veya İsrailli yetkililerden, bu görüşmelerin içeriğine dair açıklama yapılmadı. Ancak bir kaynak, Şarku’l Avsat’a görüşmelerin güvenlik ve ülkede yaşanan olaylarla sınırlı olduğunu söyledi.

Makan, Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı’ndan kalkan uçağın, Hartum Havalimanı’na iniş yaptığını aktardı. Uçağın, Sudan’a ulaşmadan önce de Mısır’ın Şarm eş-Şeyh şehrinde durduğu belirtildi. İsrail Yayın Kurumu, heyette bulunanların isimleri ve pozisyonlarına ilişkin bilgi vermezken, heyetin ziyareti hakkında kısa bir açıklama yayınladı. Makan, heyetin Hartum’da güvenlik yetkilileri ve Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan ile görüşeceğini, İsrail Başbakanlık Ofisi’nin de haberi doğrulamadığını veya yalanlamadığını aktardı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Hızlı Destek Kuvvetleri’nden üst düzey bir yetkili, heyeti Hartum Havalimanı’nda karşıladı. Makan, bir İsrail heyetinin Sudan’a yaptığı son ziyaretin, Kasım ayında gerçekleştiğini belirtirken, heyete İsrail istihbarat teşkilatı Mossad başkanının başkanlık etmiş olduğunu vurguladı. Makan, söz konusu ziyaretin içeriğini açıklamadı.

İsrail heyetinin ziyareti, Sudan’daki karmaşık siyasi ve ekonomik koşullar ortasında gerçekleşti. Ülkede geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlenen son protestolarda, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 7 kişi hayatını kaybetti. Ülke, neredeyse her gün protesto gösterilerine tanık oluyor. Pazartesi günü gerçekleşen olayları takiben, İsrail ile müttefik askeri hükümeti felç etmeyi ve devirmeyi amaçlayan bir sivil itaatsizlik ilan edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya