Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fetih Hareketi, FKÖ ve Ulusal Konsey Başkanlığı için adaylarını belirledi

Fetih Hareketi, FKÖ ve Ulusal Konsey Başkanlığı için adaylarını belirledi

Perşembe, 20 Ocak, 2022 - 18:45
El-Halil Valisi Cebrin Bekir, İsrail askeri aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Filistinli Aktivist Süleyman Hazelin’in ailesine Kudüs Madalyası verdi. (Wafa)

Fetih Hareketi, önümüzdeki dönemde Filistin yönetiminin yeniden yapılanmasına hazırlık kapsamında devlet başkanlığı seçimi ve yönetimin en önemli organlarının başkan ve üyelerinin seçimi için yapılacak oylamalarda göstereceği adayları belirledi. Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Başkanlığı ve Filistin devlet başkanlığı seçiminde Hareketin lideri ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın aday gösterilmesine oy birliğiyle karar verildiğini duyurdu.

Fetih Hareketi Yürütme Kurulu, yaptığı açıklamada, FKÖ Merkez Yürütme Kurulu temsilciliğine yeniden Azam el-Ahmed’in, FKÖ Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine Hüseyin eş-Şeyh’in ve Filistin Ulusal Konseyi Başkanlığı’na Ruhi Futuh’un aday gösterilmesine oy birliği ile karar verildiğini bildirdi.

Bu açıklama, Filistin Ulusal Konseyi’nin düzenlemeyi planladığı toplantıdan önce geldi. Toplantıda İsrail ve ABD ile yapılan anlaşmaların, uzlaşmanın ve Filistin yönetiminin akıbetinin ele alınması ve FKÖ içerisinde dengelerin yeniden kurulması, boş kalan koltuklara yeni üyelerin seçilmesi bekleniyor. Ulusal Konseyin toplantıyı en geç önümüzdeki ay düzenleyeceği belirtiliyor. Konsey toplantıyı bu ay içinde düzenleme kararı almıştı ancak istişarelerin tamamlanması için yapılan baskılar nedeniyle toplantı tarihi ertelendi.

Ulusal Konsey hem Filistin yönetimi hem FKÖ kurumlarının yetkili mercii olması dolayısıyla Filistin’in en yüksek yasama organı olarak kabul ediliyor.

Azam el-Ahmed, yaptığı açıklamada, “Merkez Konsey oturumunun çıktılarının hazırlanması amacıyla Fetih Hareketi Merkez Komitesi’nden 4 üyeye ek olarak FKÖ Yürütme Kurulu’ndan ve Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi de dahil olmak üzere tüm katılımcı gruplardan 9 üyelik bir komite kuruldu. Merkez Konseyin beklenen oturumunun gündemi üzerinde anlaşma sağlandı. Zira oturumda yeni Ulusal Konsey Heyeti ve Başkanlığı seçimi yapılacak. Yüzyılın Anlaşması’nın ardından Filistin’deki siyasi durum, ABD ile ilişkilere dönüş ve FKÖ’nün örgütlenme durumu tartışılacak” ifadelerini kullandı.

Hüseyin eş-Şeyh’in son iki yıldır elde ettiği güç FKÖ Yürütme Kurulu üyeliğine seçilme ihtimalini artırıyor. Zira Abbas’ın sağ kolu olarak bilinen Şeyh’in, Filistin-İsrail müzakere dosyasından sorumlu merhum Saib Ureykat’ın ilgilendiği dosyaları üstlenmesi bekleniyor.

Filistin halkının içerde ve dışarda en üst yönetim organı kabul edilen FKÖ Yürütme Kurulu ile FKÖ çatısı altındaki en büyük hareket olan Fetih Hareketi içindeki yetki anahtarlarını elinde tutan Abbas, uzun bir süre önce bazı pratik adımlar atmaya başladı. Bu adımlar arasında FKÖ Yürütme Kurulu üyelerini seçme, Kurula üye ekleyip çıkarma veya Fetih’teki bazı isimleri zayıflatma girişimleri bulunuyor. Yeni Yürütme Kurulu üyelerinin seçileceği Fetih Hareketi 8’inci Kongresi’nin Mart ayında yapılması bekleniyor.

Abbas, kontrol ettiği Filistin yönetimi ile Fetih Hareketi içinde dengeleri yeniden kurarak nüfuzunu güçlendirmek ve olası yumuşak bir güç değişimine karşı hazırlıklı olmak istiyor. Görevinden henüz yeni istifa eden Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim Zanun, Fetih Hareketi’nin yeni Ulusal Konsey Başkanlığı için aday gösterdiği Ruhi Futuh’u desteklediğini ilan etti. Filistin Ulusal Konseyin 2018 yılındaki son oturumunda yetki verdiği Merkez Konsey’in, Şubat ayının başında yeni Konsey Başkanı’nı seçmesi bekleniyor.

Zanun, Konsey Başkanlığı’ndan istifa etme kararının, Ulusal Konsey’e yeni başkan seçilmesiyle yürürlüğe gireceğini söyledi. Zanun, Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu’nun FKÖ Başkanlığı ve devlet başkanlığı seçimi için Abbas’ı aday gösterme kararını desteklediğini belirtti. Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu’nun Hüseyin eş-Şeyh’i FKÖ üyeliğine ve Azam el-Ahmed’i tekrar FKÖ temsilciliğine aday göstermesini desteklediğini ifade eden Zanun, Filistin Ulusal Konseyin gerekli organizasyon prosedürleri ve düzenlemeleri belirlemeye başlayacağını ve FKÖ Yürütme Kurulu ile koordinasyon halinde Merkez Konsey oturumu için yeni bir tarih belirleyeceğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya