Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Milyarlarca dolarlık işlemlerde yaygın hale gelen Metaverse nedir?

Milyarlarca dolarlık işlemlerde yaygın hale gelen Metaverse nedir?

Cuma, 21 Ocak, 2022 - 11:00
Mark Zuckerberg. (AP)

Metaverse teriminin son aylarda milyarlarca doları aşan ticari işlemlerde yaygın olarak kullanılması, ne olduğu ve birçok kurum tarafından kararlarının çoğunda stratejik bir öncelik haline getirilmesinin ardındaki nedenler hakkında soruları gündeme getirdi.

Microsoft, elektronik oyun geliştiricisi Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın almasının gerekçesi olarak metaverseyi gösterdi. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de sosyal ağ şirketi Meta’nın adını değiştirmeye yönelik yaptığı açıklamada Metaverse terimini kulandı. Apple’ın da da kendi cihazını tasarlamak için buna güvendiği belirtildi.

New York Times gazetesine göre, Metaverse terimi ilk olarak Neal Stephenson tarafından 1992’de yazılan Snow Crash adlı romanda kullanıldı. Bu terimle 3D binalar ve diğer sanal gerçeklik ortamlarda buluşan sanal karakterler tasvir ediliyor.

Diğer yandan, Metaverse evreni konusunda uzman bir isim olan Matthew Ball, Metaverse’in ana bilgisayar, kişisel bilgisayar ve mobil bilgisayardan sonra dördüncü dalgayı temsil ettiğini söyledi.

Metaverse dünyası, sanal gerçeklikte çevrimiçi ikinci bir hayat yaşamaya yönelik bir bilgi işlem platformu olarak hizmet veriyor.

Örneğin Minecraft, Lego'nun dijital bir versiyonunu, çocukların kendi dijital karakterlerini yaratmalarına ve istedikleri görünümü oluşturmalarına izin verdiği için küçük yaştakiler tarafından çok sevilen bir sanal dünya sunuyor. Eskiden Facebook adıyla bilinen teknoloji devi, 2014 yılında Oculus gözlüklerini satın almak da dahil olmak üzere sanal gerçekliğe önemli yatırımlar yaptı. Meta, sanal gerçeklik, özellikli de başa takılan aksesuarları kullanarak işte, seyahatte veya eğlence sırasında sanal karakterlerin birbirine bağlandığı sanal bir dünyanın kapılarını açıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya