Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, ABD’yi endişelerini görmezden gelmemesi konusunda uyardı

Rusya, ABD’yi endişelerini görmezden gelmemesi konusunda uyardı

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 10:30
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Cenevre'de yaptığı görüşmenin ardından konuştu (AP)

Rusya dün (Cuma) Ukrayna’da ve sınırlarındaki ABD ve NATO askeri varlığının güçlendirilmesine yönelik “meşru endişelerinin” ABD tarafından görmezden gelinmesi durumunda, bunun tehlikeli sonuçları olacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Washington, Moskova’nın güvenlik taleplerine yanıt vermesi halinde, bundan (tehlikeli sonuçlardan) kaçınılabileceğini” belirterek, gelecek hafta içerisinde ABD’den madde madde kaleme alınmış bir yanıt beklendiğini bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP’ye göre, Bakanlık dün Cenevre’de Lavrov ile yapılan görüşmede bu durumun Blinken’a iletildiğini açıkladı.

Açıklamada “Antony Blinken’a, Rusya’nın temel olarak, Ukrayna topraklarından sınırlarımıza yakın NATO kuvvetlerinin ve araçlarının geniş çaplı konuşlandırılması bağlamında, ABD ve NATO müttefiklerinin askeri güçleri tarafından kullanılmasına yönelik meşru endişelerinin görmezden gelinmeye devam edilmesinin, tehlikeli sonuçlara neden olacağı açıkça bildirildi” ifadelerine yer verildi.

Rusya, görüşmede Ukrayna’nın doğusundaki Kiev ile Rus yanlısı taraflar arasında doğrudan diyalog kurulması gerekliliğini vurguladı. Zira taraflar arasında 2014’ten bu yana devam eden çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Moskova, Blinken ve Lavrov’un Rusya-ABD ilişkilerinden memnun olmadıklarını ve karşılıklı olarak diplomatların sınır dışı edilmesi ve vize sorunları nedeniyle iki ülkenin diplomatik heyetlerinin çalışmalarını normalleştirilmeye devam edilmesi konusunda anlaştıklarını belirtti.

Dışişleri bakanlığı, Rusya’nın, iki ülkedeki diplomatik mevcudiyetin karşılıklı olarak yeniden başlamasını desteklediğini belirtirken, ABD yetkililerinin el koymuş olduğu Rus diplomatlarının mülklerinin hızlı bir şekilde iade edilmesi çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya