Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin’in ‘sabırlı generalleri’ yıllarca İsrail cezaevlerinde özgürlüğü bekliyor

Filistin’in ‘sabırlı generalleri’ yıllarca İsrail cezaevlerinde özgürlüğü bekliyor

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 10:45
Arşiv-AA

Ramallah’tan bir Filistinli kaynak, Filistin Yönetimi’nin iki taraf arasındaki temasların bir parçası olarak İsrail’den, 1993 yılında Oslo Anlaşması’nın imzalanmasından önce hapiste olan 25 mahkumun serbest bırakılmasını talep etiğini söyledi.

Kaynak, bu anlaşmaya göre İsrail’in, 1995 yılında imzalanan anlaşmalardan önce hüküm giymiş tüm mahkumları serbest bırakması gerektiğini söyleyerek, çoğunluğunun üç grup halinde serbest bırakıldığını bildirdi. Ancak İsrail’in dördüncü grubu serbest bırakmayı reddettiğini belirten kaynak, böylece 25 mahkumun cezaevlerinde kaldığını ifade etti.

Bugün İsrail hapishanelerinde yaklaşık 5 bin Filistinli mahkum var. Mahkumlar arasında her biri yirmi yıldır cezaevinde yatan 117 kişi var. Bu kişiler ‘mahkumların direği’ olarak isimlendiriliyor.

Filistin Mahkum ve Eski Mahkum İşleri Komisyonu, mahkumlar direği listesine bu hafta iki yeni mahkumun daha eklendiğini açıklayarak bu isimlerin, el Halil’den Hazım Sadık el Kavasimi (43) ve Hayfa’dan İmad Racih Serhan (43) olduğunu söyledi. Mahkumlar direği arasında 25 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan 35 mahkum var. Filistinliler bu mahkumlara, ‘sabırlı generaller’ diyor. Bu isimler arasında 30 yılı aşkın bir süredir işgal cezaevlerinde tutulan 13 mahkum bulunuyor. Ayrıca 35 yılı aşkın bir süredir tutulan 8 mahkum da var. Kerim ve Maher Yunus Ocak 1983’ten bu yana mahkum olan en yaşlı isimlerden.

Komisyon ayrıca, 2011 yılında mahkum takas anlaşmasıyla serbest bırakılan ancak 2014 yılında yeniden tutuklanarak eski cezalarına çarptırılan onlarca mahkumun olduğunu bildirdi. Bu mahkumlardan en öne çıkanı ise 41 yıldır cezaevinde yatan Nail el Bargusi. Komisyon dün yaptığı açıklamada, ilgili tüm kurumları ve çeşitli medya kuruluşlarını bu ‘eski mahkumlara’ hak ettikleri önemi vermeye, ağırlaşan sağlık sorunlarına ışık tutmaya ve serbest bırakılmalarını sağlamak için çalışmaya davet etti.


Editörün Seçimi

Multimedya