Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İlk filmiyle tepki çeken Sia: İntihara meyilli hale geldim

İlk filmiyle tepki çeken Sia: İntihara meyilli hale geldim

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 10:45

Sia ilk yönetmenlik denemesi, 2021 yapımı Music'in aldığı tepkiler sonrası rehabilitasyona girdiğini söyledi.

Müzisyen, başroldeki konuşamayan ve otizmli genç kız Music Gamble'ı canlandırması için nörogelişimsel bozukluğu olmayan aktris ve dansçı Maddie Ziegler'ı seçmesi nedeniyle geniş çaplı eleştiri almıştı. Film ayrıca karakterin fiziksel olarak tutularak engellendiği sahnelere yer vermesi sebebiyle de eleştiri toplamıştı.

Otizmli sanatçılar filmi kınarken bir eleştirmen filmi "engelli rolünü engellilere vermeyen ayrımcılığın, kafa karıştırıcı ve tepeden bakan utanç verici anlar zinciri" diye niteledi. Bir diğeri de filmin otizmliler için "zararlı" olduğunu söyledi.

ABD'li komedyen Kathy Griffin'in kısa biyografisi kapsamında The New York Times'a konuşan Sia şunları söyledi:

"İntihara meyilliydim ve kötüye gidiyordum ve rehabilitasyona gittim."

Sia, toparlanmasına yardımcı olduğu için Griffin'e hakkını verdi. Müzisyen yayın kuruluşuna, "Griffin hayatımı kurtardı" dedi.

Sia, tepkiler sırasında eleştirilere karşılık vermiş ve "hiçbir lanet olası fikirlerinin olmadığını" söylemişti. Şarkıcı, "bir dansçıya ihtiyacı olduğunu" söyleyerek kendi müzik videoları "Chandelier" ve "Elastic Heart"ta da yer alan Ziegler'in rol almasını savunmuş ve "Bu bir belgesel değil" diye eklemişti.

"(Gamble'ın kız kardeşini oynayan) Kate (Hudson) uyuşturucu satıcısı değil ve (komşu Ebo'yu canlandıran) Leslie Odom Jr. Ganalı değil."

Sia şunları da söylemişti:

"Bu karakter tamamen nöroçeşitliliği olan bir arkadaşıma dayanıyor."

"Konuşamamayı çok stresli bulurdu ve ben bu filmi bunu sadece ona ve annesine karşı olan sevgim nedeniyle çektim."

Filmin Şubat 2021'de iki Altın Küre ödülüne aday gösterilmesi sonrası Sia şu açıklamayı yamıştı:

"Söz veriyorum, dinliyorum. Music akarken filmin başında şu uyarıyı taşıyacak: 'Music, otizmlilerin tutularak engellenmesini hiçbir şekilde tasvip veya tavsiye etmez.'"

"'Kontrol kaybına neden olan çöküş durumunda emniyeti sağlamak için özduyumsal, derin-basınçlı geri bildirim sağlamanın güvenli yollarının izahında başvurulabilecek, duyu bütünleme terapisinde uzmanlaşmış, otizmlilerle çalışan ergoterapistler var.'"

Sia daha sonra şu tweet'i paylaşmıştı:

"Üzgünüm."


Editörün Seçimi

Multimedya