Üçüncü doz aşı Omikron’a karşı antikorların etkinliğini artırıyor

Fotoğraf  (AFP)
Fotoğraf (AFP)
TT

Üçüncü doz aşı Omikron’a karşı antikorların etkinliğini artırıyor

Fotoğraf  (AFP)
Fotoğraf (AFP)

Birleşik Krallık’ta yapılan bir çalışma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların üçüncü dozunun Omikron varyantına karşı antikorların etkinliğini artırdığını gösterdi. Rapel dozun  söz konusu varyantını etkili bir şekilde nötralize edebilen antikorların seviyesini artırmayı başardığı bulundu.
Akademik tıp dergisi The Lancet'te perşembe günü yayınlanan İngiliz çalışması, Londra’daki Francis Crick Enstitüsü, İngiltere'deki Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR) ve Birleşik Krallık'taki University College London (UCL) tarafından yürütüldü.
Araştırmacılar, Oxford/AstraZeneca veya Pfizer/BioNTech aşısından yalnızca iki doz almış olanlarda üretilen antikorların, Alfa ve Delta varyantları ile karşılaştırıldığında Omikron’u daha az nötralize edebildiğini ortaya çıkardılar.
Bilim insanları, ikinci doz aşının ardından ilk üç ayda antikor seviyelerinin düştüğünü ancak üçüncü doz rapel aşısının Omikron varyantını etkili bir şekilde nötralize eden antikor seviyelerini yükselttiğini buldular.

Antikor seviyeleri 2,5 kat yükseldi
Koronavirüse karşı üç doz Pfizer/BioNTech aşısı yaptırmış kişilerde rapel dozun ardından Omikron’a karşı antikor seviyeleri, yalnızca iki dozdan sonra Delta varyantına karşı daha önce ulaşılan seviyeler ile benzerdi. Genel olarak antikor seviyeleri, iki doza kıyasla, üç dozdan sonra Omikron'a karşı yaklaşık 2,5 kat daha yüksek çıktı.
Her iki aşıdan da iki doz alan ve daha önce Kovid-19 semptomları olduğunu bildiren kişilerde geçmişte hastalık semptomları olmayanlara kıyasla, Omikron’a karşı daha yüksek antikor seviyeleri oluştuğu bulundu. Bu da şiddetli enfeksiyonun aşının rapel bir dozu olduğu anlamına geliyordu.
A antikor seviyeleri tek başına aşının etkinliğini öngörmese de Kovid-19’un şiddetli semptomlarına karşı çok iyi bir koruma göstergesi. Söz konusu çalışma, antikorları ölçülebilir seviyelere yükseltmek ve ciddi hastalık ve hastaneye yatışlara karşı koruma miktarını en üst düzeye çıkarmak için üç doz Kovid-19 aşısının gerekli olduğunu ortaya koyuyor.  
Araştırmacılar bulgularını Ulusal Viroloji Federasyonu, İngiliz hükümetine bağlı Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (NERVTAG) ve İngiltere'de Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi’ne (JCVI) sundular.
Çalışma kapsamında sağlık çalışanları ve sağlık kuruluşu personelleri, araştırmacıların enfeksiyon riskini değerlendirebilmeleri ve aşılamaya yanıt verebilmeleri için düzenli kan örnekleri ve sürüntü örnekleri bağışladılar.
Çalışmaya katılan 364 kişiden alınan 620 kan örneği analiz edildi.
Antikorların Omikron da dahil olmak koronavirüsün farklı varyantlarına karşı "nötralize edici antikorlar" olarak adlandırılan virüsün hücrelere girişini bloke yeteneğini test etmek için Francis Crick Enstitüsü’nde geliştirilen yüksek verimli viral nötralizasyon deneylerini kullanıldı.
UCLH Bulaşıcı Hastalıklar danışmanı ve çalışmanın ortak yazarı Emma Wall, Francis Crick Enstitüsü internet sitesinde yayımlanan raporda şu ifadeleri kullandı:
"Aşı merkezlerinin dışında sıraya giren insanlara, kendilerini Omikron'dan korumanın en iyi yolunun rapel doz aşının olduğu konusunda güvence verilmeli. Çalışma tam da buna yardımcı oluyor. Bu yeni varyant, iki doz aşıyla uygulanan bağışıklık blokajının üstesinden gelebilir. Ancak üçüncü dozu takiben, nötralize etme aktivitesi insanların büyük çoğunluğunda sağlamdır. Çünkü üçüncü bir doz, bağışıklık savunmanızı yükselterek virüsün ciddi semptomlara neden olmasını zorlaştırıyor."Japonya'da "suşi terörü" davası: Liseliden 67 milyon yen tazminat istendi

Akindo Sushiro videonun paylaşılmasının ardından 16 milyar yen (yaklaşık 2,7 milyar TL) kaybettiğini öne sürdü (Instagram)
Akindo Sushiro videonun paylaşılmasının ardından 16 milyar yen (yaklaşık 2,7 milyar TL) kaybettiğini öne sürdü (Instagram)
TT

Japonya'da "suşi terörü" davası: Liseliden 67 milyon yen tazminat istendi

Akindo Sushiro videonun paylaşılmasının ardından 16 milyar yen (yaklaşık 2,7 milyar TL) kaybettiğini öne sürdü (Instagram)
Akindo Sushiro videonun paylaşılmasının ardından 16 milyar yen (yaklaşık 2,7 milyar TL) kaybettiğini öne sürdü (Instagram)

Japonya'nın ünlü zincir restoranlarından Suşiro, soya şişesini yalayan lise öğrencisine dava açtı.

Restoranların sahibi olan Akindo Suşiro adlı şirket, öğrencinin videosunun müşteri sayısında keskin düşüşe yol açtığını savunarak adı açıklanmayan gençten 67 milyon yen (11 milyon TL) talep etti.

Ocakta sosyal medyada viral olan videoda öğrenci, ürünlerin döner banttan servis edildiği zincirin Gifu'daki şubesinde soya sosu şişesini yalıyor. Liseli aynı zamanda bir bardağı da yalarken görülüyor. Genç ayrıca yaladığı parmağını bir suşi tabağına sürüyor.

Akindo Suşiro, videonun paylaşılmasının ardından hisselerin değerinin düştüğünü Osaka'da açtığı davada iddia etti.

Öğrencinin avukatıysa davanın reddini talep etti. Adı açıklanmayan avukat, müvekkilinin eylemi kabul ettiğini ve pişman olduğunu ancak müşteri sayısındaki düşüşle videonun bir alakasının olmadığını savundu. Avukat, bu durumun sektördeki rekabetle ilişkili olabileceğini söyledi.

Japonya'daki döner bantlı restoranlar bir süredir "suşi terörü" denen sorunla boğuşuyor. Müşterilerin ortak kullanılan şişeleri ağızlarına diktiği, yiyeceklere tükürüklerini sürdüğü ve bardakları yaladığı görüntüler sosyal medyada viral oluyor. 

Suşiro martta aldığı kararla banttan ürünlerin yerine fotoğrafların konmasına karar vermişti. Bir başka suşi zinciri Çuşimaru da taşıma bandını kaldıracağını duyurmuştu.

 

Independent Türkçe, NHK, CNN International


Disney, 115 bin dolarlık dünya turunu yeniden satışa çıkarıyor

Reuters
Reuters
TT

Disney, 115 bin dolarlık dünya turunu yeniden satışa çıkarıyor

Reuters
Reuters

Disney, en pahalı ürünlerinden birini yeniden piyasaya sürdü: 12 parkının hepsini kapsayan, 115 bin dolar gibi büyük bir ücrete mal olan dünya çapında özel uçak turu.

Disney'in rehberli gezi sağlayıcısı Adventures by Disney, "Disney Parks Around the World-A Private Jet Adventure" (Dünyadaki Disney Parkları-Özel Uçak Serüveni) adlı pahalı ve özel gezinin yeniden başlayacağını duyurdu.

Program 75 VIP Disney hayranına 6 ülkede 24 günlük bir deneyim sunuyor. 2024 yazında başlayacak gezide 12 park ziyaret edilecek ve Tokyo'dan Paris'e 9 farklı yerde konaklanacak.

Heyecan dolu seyahat programında VIP stüdyo turları, parklara erken giriş, ayrılmış koltuklar ve özel sahne arkası turları yer alıyor.

Adventures by Disney'in internet sitesine göre, konuklar uçakta bir aşçı ve doktorla, "Icelandair tarafından işletilen, her varış noktasında azami zaman geçirebilmeniz için doğrudan uçuşlar yapabilen, uzun menzilli ve VIP'lere özel tasarlanmış bir Boeing 757'de lüks içinde" seyahat edecek.

Biletlere para döken konuklar Mısır'daki Gize Piramitleri, Hindistan'daki Tac Mahal ve Paris'teki Eyfel Kulesi gibi Disney parkları dışındaki simge yapıları ziyaret edebilerek ölmeden önce yapılacaklar listesine tik atma fırsatlarına da sahip olacak.

Bilet başına 115 bin dolarlık fiyat tarifesi, yolcuların iki kişilik odaları paylaşmasına göre belirlenmiş. Yalnız seyahat edecek konuklara yaklaşık 11 bin 500 dolar tutarında tek kişi ek ücreti uygulanacak.

Tur operatörü, yolcuların 14 yaşından büyük olmalarını önerirken, minimum 12 yaş sınırlaması uygulanıyor. Çocuk biletlerindeyse indirim yapılmıyor.

Fiyatlara, Kaliforniya'daki kalkış havalimanına veya Florida'daki dönüş havalimanına uçak bileti dahil değil.

2024 için 16 Haziran ve 28 Temmuz'da her biri 75 kişiyi ağırlayacak iki yolculuk planlanıyor. Bu 150 koltuk için yüksek düzeyde talep olması bekleniyor.

Geçen yıl şirket, 5 bin dolar daha ucuz olsa da benzer bir dünya çapında Disney gezisi sunmuştu. İlk seferin biletleri genel satışlardan önce tükenmişti.

Seyahat için rezervasyonlar 19 Haziran'da genel satışa sunulacak. Biletler Adventures by Disney'in düzenli müşterileri ve Disney'in özel Golden Oak topluluğu üyeleri için 12 Haziran'dan itibaren satışa çıkacak.

Independent Türkçe


Evi temizlerken 1 milyon adet madeni para buldular

Reyesler, bir bankanın tavsiyesiyle madeni paralar arasında değerli olabilecek nadir bir para arıyor (John Reyes)
Reyesler, bir bankanın tavsiyesiyle madeni paralar arasında değerli olabilecek nadir bir para arıyor (John Reyes)
TT

Evi temizlerken 1 milyon adet madeni para buldular

Reyesler, bir bankanın tavsiyesiyle madeni paralar arasında değerli olabilecek nadir bir para arıyor (John Reyes)
Reyesler, bir bankanın tavsiyesiyle madeni paralar arasında değerli olabilecek nadir bir para arıyor (John Reyes)

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde John Reyes ve Elizabeth Reyes çifti, 1900'lerden kalma evlerini temizlerken sayısı 1 milyonu geçen bakır madeni para buldu.

Reyesler, Elizabeth Reyes'in babasının evini geçen sene temizlerken bodrumda bozuk paralarla karşılaştı. İkili, Fritz Reyes ve kardeşinin evde onlarca yıl kaldığını söyledi. Fritz ölünce kardeşi de evden çıktı.

Reyesler de evi temizleyip restore ederek çocuklarına bırakmak istediklerini açıkladı.

John Reyes'e göre Fritz, 1 sentlik madeni paraları bakırın değeri sebebiyle sakladı. ABD'de madeni paralar eskiden saf bakırdan yapılıyordu. II. Dünya Savaşı'nda bakıra ihtiyaç duyulduğu için ABD Darphanesi, 1943'te çinko kaplı çeliğe geçti.

John Reyes şöyle konuştu:

Kayınpederim paraların evde olduğunu hiç söylemedi. Fakat her zaman hayatını kaybettiğinde evi aramamız gerektiğini söylerdi. Yani en azından bazı şeyler hakkında ipucu verdi.

Adam, evi temizleyen kişilerin örümcek ağlarıyla dolu bodruma gitmeye çekindiği için orayı en sona bıraktığını belirtti:

Madeni paraları işte o zaman gördüm.

John Reyes, kutu ve torbalara doldurulan bozuk paraların bazılarının artık olmayan bankalar tarafından mühürlendiğini vurguladı.

Aile ilk başta madeni paraları bir bankaya satıp kurtulacağını düşünse de umduğunu bulamadı. Zira hiçbir banka bu kadar çok sayıdaki madeni parayı satın almadı.

Paraların hepsini satmak isteyen aile, bunları bir internet sitesinde 25 bin dolara satışa kondu. Ancak şimdiye kadar sadece paraların bir bölümü için teklif gelince satış gerçekleşmedi. 

 

Independent Türkçe, Guardian, Daily Mail


Jennifer Aniston katlanamadığı iltifatı açıkladı

AP
AP
TT

Jennifer Aniston katlanamadığı iltifatı açıkladı

AP
AP

Jennifer Aniston, hangi yaş ayrımcısı yorumun kendisini "çıldırttığını" açıkladı.

Friends'in yıldızı, yakın zamanda British Vogue'a verdiği röportajda bu sinir bozucu ifade hakkında konuştu.

Görüşmeleri sırasında röportajı yapan kişi, yaygın olarak kullanılan "yaşına göre harika görünüyorsun" ifadesini gündeme getirerek bunun yerine "harika görünüyorsun, nokta" denmesi gerektiğini öne sürdü.

54 yaşındaki Aniston şöyle cevapladı:

Bu beni çıldırtıyor. Dayanamıyorum buna.

Aniston "'Eh, bu aşamadasın, yani yaşına göre...' falan gibi laflarımızın olması toplumun bir alışkanlığı. Bunun ne anlama geldiğini bile anlamıyorum" dedi.

Oyuncu "20'li yaşlarımda olduğumdan daha iyi durumdayım" diye ekledi.

Zihnimde, bedenimde ve ruhumda daha iyi hissediyorum. Her şey yüzde 100 daha iyi.

Önceki günlerde Aniston, fitness şirketi Pvolve'la resmi bir ortaklık kurduğunu duyurmuştu.

Oyuncu geçen ay, Friends'ten aldığı ilk maaş çekiyle satın aldığı ve anında pişman olduğu "büyük savurganlık" ürününü açıklamıştı.

Aniston, 90'lı yılların popüler komedi dizisinde Rachel Green rolünü kaptıktan sonra yaptığı ilk büyük alışverişin, iki yıldan uzun süredir satılık olan krem rengi bir klasik 280 SL Mercedes-Benz olduğunu söylemişti.

Bu Nasıl Aile?'nin (We're the Millers) yıldızı, Friends'teki ilk maaşını aldıktan sonra nihayet klasik arabayı satın almış. Ancak ona uzun süre sahip olamamış.

Aniston, "Onu sürdüm ve sonra tekrar sürdüm ve bir daha asla gitmedi" demişti.

Arızalıymış ve bu yüzden orada duruyormuş. Kontrol ettirecek kadar iyi bilmiyordum. Yani bu, 25 yaşın güzel bir hatasıydı işte.

Independent Türkçe


Pink, 35 bin kişiye eşini şikayet etti

Pink, Carey Hart'ın 2005'teki bir yarışı sırasında pankart açmış ve motosiklet yarışçısına evlilik teklifinde bulunmuştu (Reuters)
Pink, Carey Hart'ın 2005'teki bir yarışı sırasında pankart açmış ve motosiklet yarışçısına evlilik teklifinde bulunmuştu (Reuters)
TT

Pink, 35 bin kişiye eşini şikayet etti

Pink, Carey Hart'ın 2005'teki bir yarışı sırasında pankart açmış ve motosiklet yarışçısına evlilik teklifinde bulunmuştu (Reuters)
Pink, Carey Hart'ın 2005'teki bir yarışı sırasında pankart açmış ve motosiklet yarışçısına evlilik teklifinde bulunmuştu (Reuters)

Ünlü şarkıcı Pink, önceki gün Summer Carnival Dünya Turnesi'nin Britanya ayağını Bolton'da başlatırken hayranlarına dürüst bir açıklamada bulundu. 43 yaşındaki şarkıcı, 17 yıldır evli olduğu motokrosçu Carey Hart'la evlilik danışmanlığı aldıklarını açıkladı. 

"Vicdan azabı, pişmanlık, çözüm"

Ünlü şarkıcı kendisini izlemeye gelen 35 bin hayranına şöyle dedi: 

Evlilik danışmanlarının öğrettiği şey bu: Vicdan azabı, pişmanlık, çözüm.

Pink ardından gülümseyerek, "Buna yarın başlayacağım" dedi.

2001'de flört etmeye başlayan Pink ve 47 yaşındaki Hart'ın ilişkisi, birçok kez sona erme noktasına yaklaşmıştı. 2006'da evlenen çift, iki yıl sonra ayrılmış ancak sonra yeniden bir araya gelme kararı almıştı. 

Pink, People'a evliliğiyle ilgili yaptığı açıklamada eşinden "daha az şey beklemeyi" öğrenmesi gerektiğini söylemişti.

Kızıyla birlikte sahne aldı

Ünlü şarkıcının 12 yaşındaki kızı Willow Hart, rock yıldızı annesine Britanya turnesinin açılış gecesinde sahnede eşlik etti.

ABD'li şarkıcı ve kızı, Bolton'daki özel performans için 2021'de birlikte yayınladıkları Cover Me In Sunshine adlı şarkıyı düet olarak seslendirdi.

Kısa süre önce 21. yüzyılda Britanya'da şarkıları en çok çalınan kadın sanatçı olduğunu öğrenen 43 yaşındaki şarkıcı, Manchester'ın kuzeyinde bulunan Bolton Üniversitesi Stadyumu'ndaki kapalı gişe konseri için sahneye çıktığında yüzünde kocaman bir gülümseme vardı. 

Grammy ödüllü şarkıcı, konserlerinde yaptığı akrobatik hareketler ve sahne şovlarıyla ünlü. Pink'in konserde seslendirdiği parçalar arasında So What, Runaway, Kids In Love, Who Knew, Get The Party Started ve Just Like A Pill gibi şarkılar yer aldı.

Independent Türkçe, Daily Mail, The Sun


Gezecek ülke kalmayınca kendi ülkesini kurdu: "Slowjamastan Sultanı"

Randy Williams, Slowjamastan'ın sınırlarını turistlere açtığını söyledi (Slowjamastan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı)
Randy Williams, Slowjamastan'ın sınırlarını turistlere açtığını söyledi (Slowjamastan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı)
TT

Gezecek ülke kalmayınca kendi ülkesini kurdu: "Slowjamastan Sultanı"

Randy Williams, Slowjamastan'ın sınırlarını turistlere açtığını söyledi (Slowjamastan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı)
Randy Williams, Slowjamastan'ın sınırlarını turistlere açtığını söyledi (Slowjamastan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı)

Kendi ülkesini kuran R Dub adlı DJ, Slowjamastan Cumhuriyeti'ni anlattı. Asıl adı Randy Williams olan radyocu "Gidecek ülkeler bitince kendi ülkemi kurdum" dedi.

R Dub, dün (8 Haziran) CNN International'da yayımlanan röportajda Birleşmiş Milletler'in tanıdığı 193 ülkenin 192'sine gittiğini ve listedeki son yer olan Türkmenistan'ı da yakında ziyaret edeceğini söyledi. 

ABD'nin Nevada eyaletindeki Molosya Cumhuriyeti'ne Ağustos 2021'de gezen Williams, buradan çıktıktan sonra kendi ülkesini kurmayı planlamaya başladığını ifade etti. 

Bağımsız olduğunu iddia eden ancak diğer devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmayan Molosya ve Slowjamastan gibi yerlere mikro ulus deniyor. 

Williams, Ekim 2021'de Kaliforniya'da 19 bin dolara satın aldığı yaklaşık 44 kilometrekarelik arazide kendi ülkesi için çalışmalara başladı. Tam adı Slowjamastan Halk Cumhuriyeti Egemen Ulusunun Birleşik Toprakları adı olan ülke, 1 Aralık 2021'de ABD'den ayrıldığını ilan ederek bağımsızlığını duyurdu. 

CNN International, Slowjamastan topraklarının "çölden ibaret olduğunu" yazdı. 

Bölgeye gidenleri devasa bir "Slowjamastan'a Hoş Geldiniz" tabelası karşılıyor. Haberde Williams'ın araziye sınır kontrol karakolu inşa ettiği ve ofisinde Slowjamastan bayrağının dalgalandığı yazıldı.

Ülke ayrıca kendi pasaportunu çıkarıyor ve duble denen kendi parasını basıyor. Williams, Slowjamastan Cumhuriyeti yurttaşlarının sayısının 500'ü aştığını ve 4 bin 500 kişinin de sırada olduğunu söyledi. Kendisini "Slowjamastan Sultanı" ilan eden DJ, başkentin adının Dublândia olduğunu belirtti:

Slowjamastan'ı kurmamın sebeplerinden biri, 193 ülkeden sonra 194'üncüsünü istemem.

"Çoğu zaman diktatörlüğüz" diyen Williams, ülkeyi şöyle anlattı:

Zaman zaman özel oylama törenleri ve referandumlar yapacağız. Geçen günlerde yurttaşların milli meyvemiz, sporumuz ve hayvanımızın adının ne olması gerektiğine dair oy kullanmasına izin verdim.

Wİlliams, Slowjamastan'da etkinlik düzenlendiğinde "sınır muhafızı" tutuyor ve etrafını güvenlikle çevreliyor. Bu zamanlarda ziyaretçilerin uyması gereken yasaklar listesi belirleniyor. Şu an uygulanan kısıtlamalar arasında Crocs terlik ve mumble rap yasağı var.

DJ R Dub planları arasında bölgeye yapay su yolu ve armadillo çiftliği inşa etmek olduğunu söyledi.

Kendisinin Slowjamastan pasaportunu ABD, Güney Afrika ve Yeni Zelanda gibi 16 farklı ülkede damgalattığını belirten Williams, diğer ülkelerle diplomatik ilişki kurmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

 

Independent Türkçe, CNN International


Black Mirror'ın yaratıcısı: 6. sezonu yayımlayamadan bölümlerden birindeki tahmin gerçekleşti

Charlie Brooker, dizinin bir bölümü için ChatGPT'yle çalıştığını ancak sonucun "berbat" olduğunu söyledi (Netflix)
Charlie Brooker, dizinin bir bölümü için ChatGPT'yle çalıştığını ancak sonucun "berbat" olduğunu söyledi (Netflix)
TT

Black Mirror'ın yaratıcısı: 6. sezonu yayımlayamadan bölümlerden birindeki tahmin gerçekleşti

Charlie Brooker, dizinin bir bölümü için ChatGPT'yle çalıştığını ancak sonucun "berbat" olduğunu söyledi (Netflix)
Charlie Brooker, dizinin bir bölümü için ChatGPT'yle çalıştığını ancak sonucun "berbat" olduğunu söyledi (Netflix)

Black Mirror'ın yaratıcısı Charlie Brooker, dizinin ürkütücü teknolojik gelişmeler konusundaki öngörüsüne dair ününün 6. sezonda da devam edeceğini açıkladı.

Brooker, dizinin yeni sezondaki spekülatif bilimkurgu önermelerinden birinin çoktan gerçekleştiğini söyledi.

Her bölümde modern gelişmelerin karanlık tarafına odaklanan farklı bir hikayenin anlatıldığı tekno-korku türündeki dizi, ilk olarak 2011'de Britanya'nın Channel 4 kanalında yayımlanmıştı.

3. sezondan bu yana yapımcılığını Netflix'in üstlendiği dizi, 4 yıllık aranın ardından 15 Haziran'da 5 bölümlük 6. sezonuyla platforma geri dönecek.

Sinema ve popüler kültür dergisi Empire, Black Mirror'ın 6. sezonu öncesinde Brooker'la söyleşi yaptı. Röportajda dizinin öngörü konusundaki ünü tartışıldı. Brooker, dizinin Metalhead adlı bölümünde robotik polis köpeklerini öngördüğüne dair haberler çıktığını ancak aslında kendisinin köpeklerin görüntülerinden esinlendiğini söyledi. 

"Kıyamet kahini olarak ünlenmeyi kabul ediyorum çünkü bu kullanışlı bir tanıtım ama aynı zamanda endişe verici" diyen Brooker sözlerini şöyle sürdürdü: 

Açıkçası böyle bir şey yaparken, zaten var olan şeylerden faydalanıyor ve tahminlerde bulunuyorsunuz. Yani, etrafta koşuşturan robot köpeklerin olduğu 2017 tarihli Metalhead bölümü var ve insanlar 'New York Polisi'nin teknoloji şirketi Boston Dynamics'ün ürettiği robot köpeklerini işe aldığını görüyorum! Aynı Black Mirror'daki gibi' diyor. Hayır, Boston Dynamics'in köpeklerinin videolarını görmüştüm ve bölümü bu yüzden yazdım.

Herhangi bir doğaüstü yeteneği olmadığını söyleyen Brooker, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu biraz spoiler olur ama 6. sezon çekimleri sırasında bir haber tekrar gündeme geldi ve ben gerçekten iyi değildim. Bir hafta kadar uyuyamadım, çünkü sinirlerimin bozulması için fazla bir şey olmasına gerek yok. Sanırım bunun büyük bir kısmı 80'ler çocuğu olarak büyümekten (71 doğumluyum), televizyonda Soğuk Savaş'ı izlemekten ve her an her şeyin mahvolacağını düşünmekten kaynaklanıyor.

Black Mirror'ın önümüzdeki sezonunda 5 bölüm var, dolayısıyla Brooker'ın atıfta bulunabileceği sınırlı sayıda hikaye var. Ancak bölümlerden ikisinin olay örgüsü büyük ölçüde bilinmiyor. Bunlar, iki belgeselcinin küçük bir kasabadaki sırrı keşfetmelerini konu alan Loch Henry ve ABD'yle Sovyetler Birliği arasında 1969'daki "Uzay Yarışı"nın alternatif bir versiyonunda yaşanan trajediyi anlatan Beyond the Sea.

Brooker'ın hangi olaydan bahsettiği ve Black Mirror'ın 6. sezondaki hangi bölümüne atıfta bulunduğu, dizi gelecek hafta yayımlandıktan sonra ortaya çıkacak. 

Independent Türkçe, ScreenRant, Empire


Jenna Ortega, Wednesday'in yapımcılarına karşı kendini nasıl savunduğunu anlattı

2002'de Kaliforniya'da dünyaya gelen oyuncu, son olarak rol aldığı Çığlık 6'da (Scream 6) Tara Carpenter karakterini canlandırmıştı (Netflix)
2002'de Kaliforniya'da dünyaya gelen oyuncu, son olarak rol aldığı Çığlık 6'da (Scream 6) Tara Carpenter karakterini canlandırmıştı (Netflix)
TT

Jenna Ortega, Wednesday'in yapımcılarına karşı kendini nasıl savunduğunu anlattı

2002'de Kaliforniya'da dünyaya gelen oyuncu, son olarak rol aldığı Çığlık 6'da (Scream 6) Tara Carpenter karakterini canlandırmıştı (Netflix)
2002'de Kaliforniya'da dünyaya gelen oyuncu, son olarak rol aldığı Çığlık 6'da (Scream 6) Tara Carpenter karakterini canlandırmıştı (Netflix)

Jenna Ortega martta konuk olduğu podcast'te Netflix'in sevilen dizisi Wednesday'deki bazı repliklerini karaktere uymadığını düşündüğü için değiştirdiğini anlatmıştı. Ortega bu yaklaşımıyla kendini eleştirilerin ortasında bulmuştu.

20 yaşındaki oyuncu, Hollywood Reporter'a verdiği röportajda kararını savundu. Geçmişte sette fikirlerinin dikkate alınmadığını hissettiği roller olduğunu açıklayan oyuncu, "Televizyonda sesimin duyulmadığını, bir kukla olmam gerektiğini hissettiğim deneyimlerim oldu" dedi.

Setlerde bana 'Sen bilemezsin çünkü yazar değilsin' ya da 'Sadece çeneni kapa ve işini yap' dendi. 12 yaşımdan beri böyle şeyler duyuyorum. Bu yüzden Wednesday'e tereddütle girdim.

Kült olmaya aday korku filmi X ve Netflix'in çok izlenen dizisi You'nun yıldızı, Wednesday'i çekerken sadece "insanları memnun eden biri" olmak istemediğini, bu yüzden sesinin "duyulmasını" sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

Ortega şöyle açıkladı: 

Sanırım çok inatçı biri olduğum, bu sektörde insanları memnun etmenin nasıl bir şey olduğunu bildiğim ve geçmişte bunun ne kadar mutsuz ya da ne kadar sinir bozucu olduğunu bildiğim için Wednesday'e girdiğimde gerçekten ayağımı yere bastım ve söyleyeceğim her şeyin önemli olduğunu ve duyulduğunu açıkça belirttim.

Oyuncu ayrıca Wednesday'de yönetmen ve yapımcı Tim Burton'la çalıştığı için minnettar olduğunu söyledi ve Burton'ın karakter üzerinde kendisiyle doğrudan işbirliği yapmak istediğini açıkladı.

Yazarlarla birlikte çalışmaktan büyük keyif aldığını söyleyen yıldız, Wednesday'in ikinci sezonunda da onlarla berber çalışacağı için kendisini şanslı hissettiğini belirtti. Ortega, bu kez aynı zamanda yapımcı da olacak.

Dizi ilerledikçe hepimiz birbirimizi daha iyi anladık ve bu gerçekten işbirliğine dayalı bir deneyim haline geldi. Önümüzdeki sezonun başlarında odada olup senaryolar hakkında konuşup fikir verebileceğim için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum.

Independent Türkçe, Insider, Hollywood Reporter


Amerikan Akciğer Derneği raporu: Elektrikli arabalar 100 binden fazla kişinin hayatını kurtarabilir

22 Mayıs 2023'te bir Toyota RAV4, kablosuz şarj girişimi Electreon'un özel olarak tasarladığı elektrikli bir yolda ilerleyerek 1942 km yol kat etti (Electreon)
22 Mayıs 2023'te bir Toyota RAV4, kablosuz şarj girişimi Electreon'un özel olarak tasarladığı elektrikli bir yolda ilerleyerek 1942 km yol kat etti (Electreon)
TT

Amerikan Akciğer Derneği raporu: Elektrikli arabalar 100 binden fazla kişinin hayatını kurtarabilir

22 Mayıs 2023'te bir Toyota RAV4, kablosuz şarj girişimi Electreon'un özel olarak tasarladığı elektrikli bir yolda ilerleyerek 1942 km yol kat etti (Electreon)
22 Mayıs 2023'te bir Toyota RAV4, kablosuz şarj girişimi Electreon'un özel olarak tasarladığı elektrikli bir yolda ilerleyerek 1942 km yol kat etti (Electreon)

Elektrikli araçlara geçişin 2050'ye kadar ABD'de 100 binden fazla hayat kurtarabileceği yeni bir araştırmada belirtildi.

Ayrıca Amerikan Akciğer Derneği'nin çarşamba günü yayımladığı rapora göre 2035'te yollarda benzinle çalışan araba kalmaması durumunda, fosil yakıt kullanan araçlardan sıfır salımlı araçlara geçiş 3 milyon daha az astım atağının görülmesini sağlayacak.

Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklarla daha temiz elektrik üretimiyle birlikte bu durum, gelecek çeyrek yüzyılda 1,2 trilyon doların üzerinde kamu sağlığı yardımı yaratabilir.

Raporda salımı azaltmanın, kabul edilemez dozlarda zehirli hava kirliliğine yol açacak şekilde elektrik üretilen yerlerin veya işlek yolların yakınında yaşayanların sağlığı üzerinde ne gibi etkiler yaratacağı hesaplanıyor.

Amerikan Akciğer Derneği'ni raporunda, "Daha temiz hava sayesinde, 110 bine kadar varan erken ölümün yanı sıra yaklaşık 3 milyon astım atağının ve 13 milyondan fazla iş günü kaybının önüne geçilmesi gibi faydalar görülecek" diye belirtildi.

Politika ve yatırımlarda, kirliliğin yükünü orantısız şekilde taşıyan düşük gelirli ve beyaz olmayan topluluklara öncelik verilmeli. Eyalet yönetimleri ve yerel yönetimler, politikaları mümkün olan en kısa sürede uygulamak üzere harekete geçmeli.

Raporda, böylesine hızlı bir geçişin küresel ölçekte "iklim değişikliğinin daha da vahim sonuçlarını" önleyeceği de belirtiliyor.

Birçok ülke iklim hedeflerine ulaşmak için gelecek yıllarda fosil yakıtlı araçların satışını yasaklama taahhüdünde bulunurken, bazı büyük otomotiv şirketleri de bu araçların üretimini durduracağını açıkladı.

En büyük iki otomobil pazarını temsil eden ABD ve Çin; Birleşik Krallık (BK) ve Avrupa'ya benzer şekilde 2040'a gelindiğinde yüzde 100 sıfır salımlı araç satışını hedefliyor.

Bu hedeflere rağmen ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu'nun rakamlarına göre, 2021'de ABD'de satılan otomobillerin yalnızca yüzde 4,6'sı elektrikliydi.

BK'de ise elektrikli araba satışlarında son dönemde görülen sıçramayla bu araçlar geçen yıl ilk kez yeni dizel otomobil satışlarını geride bıraktı.

Independent Türkçe


İzleyiciler Netflix'in yeni filmine bayıldı: "Gözden kaçmış bir cevher"

Toskana'nın yönetmeni Mehdi Avaz imzasını taşıyan filmde Christopher, Inga Ibsdotter Lilleaas ve Christine Albeck Børge rol alıyor (Netflix)
Toskana'nın yönetmeni Mehdi Avaz imzasını taşıyan filmde Christopher, Inga Ibsdotter Lilleaas ve Christine Albeck Børge rol alıyor (Netflix)
TT

İzleyiciler Netflix'in yeni filmine bayıldı: "Gözden kaçmış bir cevher"

Toskana'nın yönetmeni Mehdi Avaz imzasını taşıyan filmde Christopher, Inga Ibsdotter Lilleaas ve Christine Albeck Børge rol alıyor (Netflix)
Toskana'nın yönetmeni Mehdi Avaz imzasını taşıyan filmde Christopher, Inga Ibsdotter Lilleaas ve Christine Albeck Børge rol alıyor (Netflix)

Netflix, filmlerini çok fazla pazarlama çalışması yapmadan yayımlaması ve sadece izleyicilerin tepkisini gözlemlemesiyle biliniyor. Danimarka yapımı Güzel Hayat (A Beautiful Life) da platformun aynı yaklaşımı takındığı filmlerden biri. Ancak Güzel Hayat, herhangi bir tanıtım ya da reklam yapılmamasına rağmen platformun listelerinde yükselmeye başladı.

Film, sıra dışı bir sese sahip olan Elliott adlı genç bir balıkçıyı konu alıyor. Tanınmış bir müzik menajeri tarafından keşfedilen Elliott menajerin kızıyla tanışır ve albüm çalışmalarına başlıyor. Elliott, bu yeni ilişkinin yanı sıra hayatının fırsatı olacak bu şansı en iyi şekilde değerlendirmek için geçmişteki mücadeleleriyle de başa çıkmak zorunda kalıyor.

Film, başrol oyuncusu ve müzisyen Christopher tarafından bestelenen ve söylenen birbirinden güzel şarkılarla dolu. Danimarkalı pop yıldızının parçaları, filmin hikayesine mükemmel bir şekilde uyuyor ve her bir olay örgüsünün duygusal etkisini artırıyor.

Film şu anda aralarında Kanada, Avustralya, Almanya ve İtalya'nın da bulunduğu birçok ülkede en üst sıralarda yer alıyor. İzleyicilerden de olumlu yorumlar alan ve "gözden kaçmış bir cevher" olarak nitelendirilen Güzel Hayat, şu anda Rotten Tomatoes'ta 50'den fazla değerlendirmeye dayanarak 100 üzerinden ortalama 90 puan aldı.

Çökmüş insanlar ve yıkılmış insanlıkla ilgili o kadar çok film var ki... Olumlu ve sevimli bir film izlemekten mutlu oldum.

Bir diğer izleyiciyse şöyle yazdı:

Bunu izleyin. 5 yıldız vermek istiyorum, gözden kaçmış, kalp kırıcı ve iyi üretilmiş bir hikaye. Aynı zamanda sadece üç bölüm olması gereken 8 bölümlük sayısız Netflix dizisinin TAM tersi.

Üçüncü bir izleyici de filmden övgüyle bahsetti ve şu ifadeleri kullandı:

Romantik filmleri pek sevmem ama bu farklıydı. Ham, dinlendirici ve kendinizden bir parça bulabileceğiniz bir film. Kendimi iyi hissetmemi sağladı.... Bu kolay bir iş değil.

Güzel Hayat, halen Netflix'te yayında.

Independent Türkçe, Gamesradar, Screenrant