Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemenli 20 genç, Suudi Arabistan’ın tarafından desteklenen eğitim programına katılıyor

Yemenli 20 genç, Suudi Arabistan’ın tarafından desteklenen eğitim programına katılıyor

Eğitim programı, Yemen'in Kalkınması ve Yeniden Yapılandırma Programı ve Al-Waleed İnsani Yardım Vakfı'nın desteğiyle düzenleniyor.
Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 08:15
Suudi Arabistan tarafından desteklenen Geleceğin Liderleri Programın’a ilgi büyüktü. (Yemen’in Kalkınması ve Yeniden Yapılandırma Programı)

Yeni mezun Yemenli 20 genç, Suudi Arabistan’ın desteklediği Yemen’in Kalkınması ve Yeniden Yapılanma Programı'nın katkı sağladığı bir programla ülkenin yükselişte olan bankalarından birini yönetmeye hazırlanıyor.

Adenli gençlerin yer aldığı etkinlik, Yemen'in Kalkınması ve Yeniden Yapılandırma Programı ve Al-Waleed İnsani Yardım Vakfı’nın desteğiyle, yeni mezunların kendilerine ve ailelerine daha iyi şartlarda yaşama imkanı sunacak iş fırsatlarına erişmelerini desteklemek amacıyla ‘Geleceği İnşa Et’ adlı program çerçevesinde düzenleniyor.

Geleceği İnşa Et programı, yeni mezun gençlerin erkek ve kadınların geleceklerini inşa etmeyi ve insana yakışır bir hayat imkanı sunacak iş fırsatlarına erişmelerini desteklemeyi amaçlıyor.

Aden Mikrofinans Bankası CEO'su Yakup Tabet, söz konusu gençlerinbankayı farklı pozisyonlarda yöneteceklerini söyledi. Şarku’l Avsat’a konuşan CEO şu açıklamada bulundu:

“Gençlerin yetiştirilmesi için yürütülen program kapsamında hibe desteği alındığını öğrendik ve Suudi Arabistan’ın desteklediği programda eğitim görecek yaklaşık 20 gence ulaştık. Program muhasebe, işletme, uluslararası ekonomi, teknoloji ve farklı disiplinlerdeki alanlarda, üç ay sürecek. Gençler bankayı yönetecekler ve Aden'de ana şubeyi açacaklar. 2022'nin sonuna kadar bir genişleme planımız var. 20 şubeye ulaşacağız."

Yemen İstihdam için Eğitim Örgütü İcra Direktörü Amin El-Kadri de programa dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Üç temel hedefi bulunan program, Yemen’in Kalkınması ve Yeniden Yapılandırma Programı ve Al-Waleed İnsani Yardım Vakfı ile ortaklaşa yürütülüyor. Söz konusu hedeflerden ilki yeni mezun gençlerin iş imkanlarına ulaşmasını ve çalıştıkları kurumlarda etkin bir çalışma ekibi oluşturulmasını sağlayacak istihdama ilişkin eğitimin verilmesidir. İkincisi, eğitimini yarıda bırakan ya da lise mezunu ve üzeri seviyede eğitime sahip olan gençlere belirli beceriler kazandırmak için kapasitelerini geliştirmeleri ve gelecek vaat eden sektörlere göre kendi projelerini kurmaları için onları desteklemek ve teşvik etmektir. Son olarak proje kapsamında düşük gelirli ailelerden ve dezavantajlı bölgelerden gelenlere imkanlar sunulması hedefleniyor. Yapılan anlaşmalara göre bu bir başlangıç olacak ve diğer aşamalara geçilmesi ve üzerine yeni programlar inşa edilmesi için elde edilen sonuçlar değerlendirilecek. Çalışmalar buna göre yürütülecek.”

Amin El-Kadri, Vakfın kuruluşundan bu yana yüzde 85'i doğrudan iş fırsatlarıyla olmak üzere 10 binden fazla genç erkeğe ve kadına eğitim verdiğine dikkat çekti “Program oldukça ilgi çekti ve beklenenin üzerinde bir talep oluştu. Yaklaşık 160 kişilik program için bin 700 kişi başvurdu” ifadesini kullandı.

Proje kapsamında 2021 yılında muhasebe programını bitiren Hatice Ali, programın mezunlar için büyük bir fırsat olduğunu vurguladığı açıklamasında “İş yerinde başarı, iletişim, takım çalışması, çalışanlarla diyalog gibi derslerden oldukça faydalandık” dedi.

2019’da uluslararası ekonomi programını alan Başayer Ali de sunulan bu fırsat için Suudi  Arabistan’ın desteklediği Yemen’in Kalkınması ve Yeniden Yapılandırma Programına, Al-Waleed İnsani Yardım Vakfına ve Aden Bankasına teşekkür etti. Program hakkında “Hiç şüphe yok ki program biz yeni mezunlar için büyük bir fırsattır. Bunu iyi değerlendireceğiz” dedi.

2020’de Mühendislik Fakültesi mezunu olan Ahmed İmtiaz Hüseyin de açıklamasında “Yemen'de türünün ilk örneği olan bu program, gençleri istihdam etmeyi ve eğitmeyi amaçlıyor” ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya