Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kenya'da dünyaya gelen ve nadir görülen ikiz fil yavruları için ilk günler zorlu geçiyor

Kenya'da dünyaya gelen ve nadir görülen ikiz fil yavruları için ilk günler zorlu geçiyor

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 08:45
Kenya'daki Samburu Ulusal Parkı'nda anneleri Bora ve ikiz fil yavruları (AFP)

Yaban hayatı koruma uzmanları, anneleri Bora'nın gözetimi altında ve oldukça dikkatli babaları tarafından korunan yeni doğan ikiz fil yavrularının Kenya'daki doğal parkta hayatta kalmalarını ümit ediyorlar.

İsimleri henüz belirlenmeyen filler, bu hafta Samburu Ulusal Parkı'nda doğdu. Yerel yardım kuruluşu Save Elephants (Filleri Kurtarın) tarafından tespit edilene göre yavrular şimdiye kadar görülen ikinci ikizler oldular.

Yardım kuruluşunun kurucusu Iain Douglas-Hamilton yaptığı açıklamada, annelerin çoğu zaman iki yavruya yetecek kadar sütü olmadığını ve ikiz doğumların toplamın sadece yüzde birini oluşturduğunu söyledi.

Reuters’ın haberine göre Save Elephants örgütü en son 2006’da ikiz fil doğumuna tanık olmuştu.

Hamilton, "Maalesef her iki bebek de doğumdan kısa bir süre sonra öldü" dedi. Ardından "Önümüzdeki günler yeni ikizler için tehlikeli olacak ama hepimiz onların hayatta kalmasını umuyoruz" diye ekledi.

Afrika fillerinin gebeliği 22 aylık süresi ile yaşayan memeliler arasında en uzun olanıdır ve yaklaşık dört yılda bir doğum yaparlar.

Kenya Turizm Bakanlığı, kaçak avcılıkla mücadele çabalarının yoğunlaştırılması sayesinde 2020'de ülkedeki fillerin sayısının iki katından fazla artarak 1989'daki 16 bin sayısından 2018'de 34 bine çıktığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya