Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

FBI, ABD'yi sarsan Gabby Petito cinayetinin bilinmeyenlerini açıkladı

FBI, ABD'yi sarsan Gabby Petito cinayetinin bilinmeyenlerini açıkladı

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 12:15
FBI yetkilileri, Petito ve Laundrie'nin ailelerinin çocuklarının eşyalarını bölüşmeye dair uzlaşıya vardığını da belirtti (Instagram/ @gabspetito)

İstihbarat teşkilatı FBI, ABD'de geçen yıldan beri gündemden düşmeyen Gabby Petito cinayetinde katilin genç kadının nişanlısı Brian Laundrie olduğunu tespit etti.

Colorado eyaletindeki FBI Denver Bölge Bürosu'ndan cuma günü yapılan açıklamada, 22 yaşındaki Petito'nun ölümünden Laundrie'nin sorumlu olduğuna dair bir kanıt bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, 23 yaşındaki Laundrie'nin not defterinin kasımda bulunarak yetkililer tarafından incelendiği ve burada Laundrie'nin cinayet itirafında bulunduğu bildirildi.

Petito ailesiyse avukatlarının paylaştığı açıklama üzerinden FBI yetkililerine teşekkür etti.

Açıklamada, "Bu hayli karışık davada FBI'ın itinalı ve gayretli çalışmaları için çok müteşekkiriz. FBI tarafından toplanan bilgi ve olguların hem niteliği hem de niceliği, Gabby'i öldürenin Laundrie olduğunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde gösterdi" dendi.

İstihbarat teşkilatıysa soruşturmanın "yakın zamanda sonlandırılacağını" belirtti.

FBI yetkilisi Charge Michael Schneider, açıklamasında "Bu davanın soruşturmasında atılacak tüm mantıklı adımlar atıldı. Soruşturmada, Laundrie dışında Petito'nun trajik ölümüyle doğrudan bağlantılı olduğu düşünülen hiç kimse tespit edilemedi" ifadelerini kullandı.


Neler olmuştu?

YouTuber ve blog yazarı Petito'nun cinayetine dair soruşturma yaklaşık 4 aydır sürüyor.

Petito ve Laundrie, geçen yıl haziranda karavan yolculuğuna çıkıp ulusal parkları gezmiş ve yolculuklarını YouTube ve Instagram gibi farklı sosyal medya platformlarında paylaşmıştı.

Fakat Petito'nun ailesinin kızlarıyla iletişimi ağustos sonunda kesilmişti. Aile, Petito'ya ulaşamadıkları gerekçesiyle 11 Eylül'de kayıp başvurusunda bulunmuştu.


Daha sonra Laundrie'nin 1 Eylül'de Petito yanında olmadan Florida'ya eve döndüğü ortaya çıkmıştı.

Petito'nun ailesi Laundrie'nin soruşturmaya yardımcı olmasını talep etmiş fakat Laundrie'nin ailesi bunu reddetmişti.

Bir süre sonra Laundrie de ortadan kaybolmuştu. Yetkililere kayıp ihbarında bulunan ailesi Laundrie'yi en son 13 Eylül'de gördüğünü söylemişti.


Petito'nun cesedi 19 Eylül'de Wyoming eyaletinde bulunmuş, adli tıp yetkilileri genç kadının boğularak öldürüldüğünü ve cesedin haftalarca bölgede kaldığını söylemişti.

Arama kurtarma ekipleri, 20 Ekim'de de Florida'daki Myakkahatchee Creek Doğa Parkı'nda Laundrie'ye ait olduğu düşünülen ceset kalıntıları bulmuştu.

Ekipler daha sonra Laundrie'nin dişçisinden alınan kayıtlarla cansız bedenin kendisine ait olduğunu tespit etmişti.

Yapılan incelemelerde Laundrie'nin tabancayla kendini vurarak intihar ettiği belirlenmişti.

FBI'ın olayı çözmesini sağlayan not defteri de Laundrie'nin eşyaları arasındaydı.
Independent Türkçe, CNN, New York Times


Editörün Seçimi

Multimedya