Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır artan vakalar nedeniyle seyahat prosedürlerini güncelledi

Mısır artan vakalar nedeniyle seyahat prosedürlerini güncelledi

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 10:15
AstraZeneca aşısının yeni sevkiyatı başkent Kahire’ye ulaştı. (Mısır Sağlık Bakanlığı)

Mısır yönetimi, ülkede yolcu kabulüne ilişkin kuralların ve gerekliliklerini güncellendiğini duyurdu. Hükümetten yapılan açıklamada ayrıca yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı artış yaşandığı bir dönemde, AstraZeneca aşısının ek dozlarının teslimatının cuma günü yapıldığı bilgisini verdi. Diğer yandan Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı ve Sağlık ve Nüfus Bakan Vekili Dr. Halid Abdulgaffar, AstraZeneca şirketi tarafından üretilen, Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) ve Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) aracılığıyla Belçika ve Almanya tarafından sağlanan 667 bin 100 doz aşı alındığını bildirdi.

Abdulgaffar dün yaptığı açıklamada, vatandaşlara koronavirüse ve ona bağlı varyantlara karşı koruma sağlamak için aşı olunması çağrısını yineleyerek Mısır devletinin salgınla mücadelede elde ettiği kazanımları korumak için uluslararası kuruluş ve kurumlarla sürekli iş birliği yaparak vatandaşlara ücretsiz aşı temini konusunda hiçbir çabadan kaçınmadığını vurguladı.

Diğer yandan Abdulgaffar da söz konusu aşıların ülke geneline yayılmış aşı merkezlerine sevk edilmeden önce güvenliğini ve etkinliğini dp-oğrulamak için Mısır İlaç Kurumu (EDA) laboratuvarlarında analiz edileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Mısır’ın antiviral aşıların tedarikini çeşitlendirme ve genişletme planı kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanan, Sinovac, Sinopharm, AstraZeneca, Sputnik, Johnson & Johnson, Pfizer ve Moderna ’da dahil olmak üzere koronavirüs aşılarını kısa sürede temin edildiğini vurguladı.

Ülkedeki güncel verilere göre Sağlık bakanlığı, laboratuvar analizleri pozitif çıkan bin 403 yeni Kovid-19 vakası tespit edildiğini ve 22 kişinin ise yaşamını yitirdiğini bildirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Mısır’da dün akşam itibariyle kayıt altına alınan toplam vaka ayısı 405 bin 393’e yükseldi. Bunlardan 339 bin 259’unun iyileştiği, 22 bin 260’ının ise yaşamını yitirdiği kaydedildi.


Seyahat tedbirleri güncellendi

Mısır, havaalanları, limanlar ve kara geçişlerindeki karantina bölümlerinden giriş şartlarını ve kontrollerini güncelledi.

Bakanlığa göre bu adım, küresel olarak koronavirüs salgını ile ilgili yaşanan son gelişmeler doğrultusunda atıldı. Bunun Mısır devletinin salgınla mücadelede kazanımlarını korumasına, vatandaşlar ve gurbetçiler üzerindeki prosedürlerin kolaylaştırılmasına katkıda bulunduğu vurgulandı.

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar, ister Mısır vatandaşı ister yabancılarolsun ülkeye giriş yapan herkesin, koronavirüsle mücadelede WHO veya Mısır İlaç Kurumu tarafından onaylanan aşılardan herhangi birini almalarını zorunlu kılması da dahil olmak üzere yeni önlemlerin bugün itibarıyla uygulanacağını bildirdi..

Hüsam Abdulgaffar ayrıca, ülkeye giriş yapılabilmesi için onaylanan aşılardan birinden en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırılması ve son dozun alımının üzerinden en az 14 gün geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Sözcü açıklamasının devamında Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya, Lesotho, Zimbabve ve Esvati̇ni̇’den, 12 yaşından küçük çocuklar hariç, Mısır’a giriş yapacakların  en az 72 Saat önce Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan tetkiklerden herhangi biri ile negatif sonuçlu PCR test raporu sunmalarının zorunlu olduğu bilgisini paylaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya