Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD askeri yardımının ilk sevkiyatı Ukrayna'ya ulaştı

ABD askeri yardımının ilk sevkiyatı Ukrayna'ya ulaştı

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 14:00
Ukrayna'ya ulaşan askeri yardımın Kiev'deki ABD Büyükelçiliği tarafından yayınlanan bir fotoğrafı (Twitter)

ABD'nin Kiev Büyükelçiliği tarafından bugün yapılan açıklamada, 200 milyon dolarlık ABD yardımının ilk sevkiyatının Ukrayna'ya ulaştığı belirtildi.

Bu gelişme, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in geçtiğimiz hafta Ukrayna’ya yaptığı ziyaretin ardından Kiev ve Batılı müttefiklerin Ukrayna sınırında on binlerce Rus askerinin yığılmasıyla ilgili endişeleri üzerine geldi. Rusya ise yeni bir askeri taarruz başlatma iddialarını reddediyor.

ABD geçtiğimiz Aralık ayında Ukrayna’ya 200 milyon dolar sağlanmasını içeren yardım programını onayladı. Facebook'tan yapılan açıklamada, “ABD, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü Rus saldırganlığına karşı savunmak için bu tür yardımları sağlamaya devam edecek” ifadeleri kullanıldı.Büyükelçilik, 200 milyon dolarlık güvenlik yardımı paketinin mühimmat içerdiğini aktardı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, verdiği destek için ABD'ye teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanı ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un Cenevre'de yaptığı görüşmede, iki taraf görüşmeleri sürdürme konusunda anlaşsa da tam bir uzlaşı sağlanamadı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda ağır bir bedel ödeyeceğini belirtti. Moskova ise iddiaları reddederken, NATO'nun Ukrayna'daki varlığını güçlendirerek sınırda askeri yığınak yapmak istediğini belirtiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya