Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak elektrik kesintileriyle mücadele ediyor

Irak elektrik kesintileriyle mücadele ediyor

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 15:30
Iraklı bir adam, başkent Bağdat'ın doğusundaki Sadr Şehrindeki evlere elektrik sağlayan kabloları birbirine bağlarken (Arşiv-AFP)

Son günlerde Irak şehirlerinin çoğu sıcaklıklarda yaşanan ani düşüş nedeniyle elektrik kesintisi ile mücadele ederken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKYB) bağlı Kerkük, Ninova, Selahaddin, Anbar ve Bağdat’ın kuzeyinde şiddetli kar yağışı etkili oluyor.

Irak Elektrik Bakanlığı bugün, ülkedeki gaz tedarikinde sorun yaşanması sebebiyle elektrik kesintisi krizinin patlak verdiğini duyurdu. Açıklamada ayrıca, yaşanan sorunun nedenlerinden birinin de İran elektrik tedarik hattında sorun yaşanması olduğu belirtildi.

Bakanlık, Irak’taki elektrik enerjisi sisteminin İran'dan sağlanan gaz tedarikindeki düşüşün yanı sıra toplam 50 milyon metreküplük miktarın günde 8,5 milyon metreküpe düşürülmesinden büyük oranda etkilendiğini belirterek, İran’ın Irak’a aktarılan elektrik hatlarını kapattığını, bunun da bin 100 megavatlık bir kayba yol açtığı kaydedildi.

Açıklamada, Irak Petrol Bakanlığı’nın düşük gaz basıncının yanı sıra 6 bin 500 megawatt ve İran hatlarının kapasite kaybı nedeniyle bin 100 megawatt kayba uğrattığı kötü hava koşulları yüzünden Zübeyr ve Batı Kurna petrol sahalarının kapasitesini yüzde 50’ye düşürdüğünü bildirdi. Açıklamada bu durumun Irak’taki elektrik enerjisi sistemine olumsuz yansıdığı aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya