Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Bir siber suç çetesinin 4 üyesi tutuklandı

Rusya: Bir siber suç çetesinin 4 üyesi tutuklandı

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 17:15

Rus yetkililer, uluslararası siber suç çetelerinden biri olan The Infraud Organization örgütünün dört üyesini yakalandığını açıkladı.

Rus TASS haber ajansına göre Rus kolluk kuvvetlerinden konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, kişilerin ABD makamlarının desteğiyle teşhis edilip yakalanıp tutuklandığını söyledi.

Rus polisi, örgütün kurucusu olduğu iddia edilen kişinin iki ay hapis cezasına çarptırılacağını, diğer üçünün ise ev hapsine alınacağını bildirdi.

Infraud örgütünün en az on yıldır kötü amaçlı yazılımlarla çalıntı kimlikleri ve bankacılık bilgilerini kullandığı biliniyor.

Rusya Federal Güvenlik Servisi'ne (FSB) göre, bu ayın başlarında güvenlik güçleri ‘fidye yazılımı-kötülük’ çetesinin 14 üyesinin evlerine baskın düzenledi. Yaklaşık 7 milyar dolar değerinde paraya ve 20 lüks arabaya el koydu.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, ABD'nin talebi üzerine çetelere  yönelik yürütülen gözaltı operasyonları nedeniyle Kremlin'i övdü.


Editörün Seçimi

Multimedya