Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’den vatandaşlarına: Zorunlu olmadıkça Ukrayna'ya gitmeyin

İngiltere’den vatandaşlarına: Zorunlu olmadıkça Ukrayna'ya gitmeyin

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 17:30
ABD askeri yardımı taşıyan bir uçak Ukrayna'da bir havaalanına inerken (Reuters)

İngiltere, vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Ukrayna'ya seyahat etmemeleri konusunda tavsiyede bulundu. DPA’nın haberine göre İngiltere ayrıca, Ukrayna'daki vatandaşlarına bulundukları bölgeleri önceden bildirmelerini istedi.

Bloomberg’in haberine göre bu adım, İngiltere’yi, Avustralya, Kanada, ABD ve Yeni Zelanda ile birlikte Beş Göz istihbarat ittifakındaki (UKUSA) diğer ülkelerle Ukrayna-Rusya krizinde aynı konuma getiriyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, “Kiev, Donetsk ve Luhansk dışındaki diğer bölgelerdeki durum genel olarak sakin. Ancak, Ukrayna'daki olaylar hızla ilerliyor. Rusya'nın niyeti konusunda belirsizlik sürüyor” ifadelerini kullandı.

ABD ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Rusya'yı Ukrayna'yı işgal etmek için batı sınırına çok sayıda asker sevk etmekle suçluyor. Moskova bu suçlamayı reddediyor ve gücünün artmasına gerekçe olarak Ukrayna'daki NATO varlığını gösteriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya