Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Almanya bize silah göndermeyi reddederek Putin’i cesaretlendiriyor

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Almanya bize silah göndermeyi reddederek Putin’i cesaretlendiriyor

Pazar, 23 Ocak, 2022 - 09:45
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba (Reuters)

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Almanya’nın Rusya ile yaşanan krizde Ukrayna’ya silah göndermeyeceğini duyurmasının ardından Almanya’yı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ‘cesaretlendirmekle’ suçladı.

Rusya, Ukrayna sınırına on binlerce askerini yığıyor ve bu da Batılıları Moskova’nın Kiev’i işgal edeceği konusunda endişelendiriyor.

Bu kapsamda ABD, İngiltere ve Baltık ülkeleri, Ukrayna’ya uçaksavar ve tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere silah gönderdiğini duyurdu.


Ancak Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrechtsöz konusu kriz bağlamında Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapılmayacağını açıkladı.

Lambrecht, “Gerginliği azaltmak için her şeyi yapmalıyız. Bu noktada şu anda silah teslimatı yardımcı olmaz” dedi.

Alman Bakan, Ukrayna’da 5.3 milyon euroya mal olan sahra hastanesinin ise Şubat ayında açılacağını bildirerek, Almanya’nın ağır yaralı Ukraynalı askerleri Alman ordusu hastanelerinde tedavi ettiğini belirtti.

Bunun üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Batı’nın Rusya’ya karşı birliği her zamankinden daha önemli. Alman ortaklar, bu tür söz ve eylemlerle birliği baltalamaya ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’ya yeni bir saldırı başlatmak için cesaretlendirmeye son vermeli” ifadelerini kullandı.


Kuleba, Ukrayna’nın şu ana kadar sağladığı destek için Almanya’ya minnettar olduğunu belirtti ancak mevcut açıklamalarının hayal kırıklığı yarattığını ekledi.

Rusya, komşusuna yönelik herhangi bir saldırı düzenlemeyeceğini öne sürerek, gerilimi düşürmek için başta Ukrayna’nın NATO üyeliğinin kabul edilmemesi olmak üzere yazılı güvenlik garantileri istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya