Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: İngiltere’nin ‘Rusya Ukrayna’da Rus yanlısı bir lideri göreve getirmeyi planlıyor’ şeklindeki açıklaması endişe verici

ABD: İngiltere’nin ‘Rusya Ukrayna’da Rus yanlısı bir lideri göreve getirmeyi planlıyor’ şeklindeki açıklaması endişe verici

Pazar, 23 Ocak, 2022 - 11:30
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’da Rus destekli ayrılıkçılarla cephe hattında atış tatbikatlarında hedef olarak kullanılan posteri (AFP)

Beyaz Saray, İngiltere’nin ‘Rusya Ukrayna’da Rus yanlısı bir lideri yönetime getirmeyi planlıyor’ şeklindeki açıklamasının endişe verici olduğunu bildirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, dün Rusya’nın Ukrayna’da Rus yanlısı yönetim kurma planı yaptığının tespit edildiğini bildirmişti.

Bakanlığın açıklamasında, “Elimizde, Rus hükümetinin Kiev’de Rus yanlısı bir lideri göreve getirmek istediğini gösteren bilgi var. Eski Ukraynalı milletvekili Yevhen Murayev potansiyel bir aday olarak görülüyor” denilmişti.Açıklamada ayrıca, “Rus istihbarat servislerinin birçok eski Ukraynalı politikacıyla bağlantıları olduğuna dair bilgimiz var” ifadeleri kullanılarak, bu kişiler arasında 2012-2014 yıllarında Başbakan Yardımcılığı yapan Serhiy Arbuzov, eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç döneminde Genelkurmay Başkanlığı yapan Andriy Kluyev, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi eski Başkan Yardımcısı Vladimir Sivkovich ve 2010-2014 arasında Başbakanlık görevinde bulunan Mykola Azarov’un yer aldığı bildirilmişti.

2010-2014 arasında Başbakanlık görevinde bulunan Mykola Azarov (AFP)

Bunun üzerine açıklama yapan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, “Bu tür bir komplo derinden endişe verici. Ukrayna halkının kendi geleceğini belirleme konusunda egemen hakkı var ve biz Ukrayna’da demokratik olarak seçilmiş ortaklarımızın yanındayız” dedi.

2012-2014 yıllarında Başbakan Yardımcılığı yapan Serhiy Arbuzov (AFP)

İngiltere’nin iddialarına ilişkin yorum yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, “İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yayılan dezenformasyon, Ukrayna hakkındaki gerilimi tırmandıranların NATO ülkeleri olduğunun bir başka kanıtı” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, İngiltere’ye provokatif faaliyetleri durdurması ve saçmalık yaymayı bırakması çağrısında da bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya