Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu ‘Saada’da bir gözaltı merkezinin hedef alındığına’ dair haberleri yalanladı

Arap Koalisyonu ‘Saada’da bir gözaltı merkezinin hedef alındığına’ dair haberleri yalanladı

Pazar, 23 Ocak, 2022 - 09:15
Arap Koalisyonu Sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, koalisyonun geçtiğimiz Cuma günü Yemen’in Saada şehrinde bulunan bir gözaltı merkezini hedef aldığına dair medyada çıkan haberleri yalanladı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki, “İran destekli Husi milisler tarafından benimsenen bu iddialar temelsiz ve asılsızdır” dedi.

Cuma günü birkaç medya kuruluşu, Arap Koalisyonu’nun İran destekli Husi milisler tarafından yönetilen bir gözaltı merkezini hava saldırısı ile hedef aldığını ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Sözcü Maliki konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın bu tür haberleri ciddiye aldığını söyleyerek, “Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın iç mekanizmasına uygun olarak kapsamlı bir Eylem Sonrası İnceleme (AAR) yürütüldü ve iddiaların temelsiz olduğu tespit edildi” diye konuştu.

Tuğgeneral Maliki açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü;

“Yemen’deki Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) ile üzerinde anlaşmaya varılan mekanizmaya göre, söz konusu hedef ‘hava saldırısı yapılmayacak yerler’ listesinde yer almıyordu. Bu yer, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) tarafından da rapor edilmedi.”

Sözcü, Saada’daki hedefin, Üçüncü Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesi’nin 23. maddesinde yer alan gözaltı merkezlerinde ayırt edici semboller ve önleyici tedbirler kullanılması gerektiğine dair kriterlere uymadığının da altını çizdi.

Sözcü, terörist Husi milisler tarafından hedef alınan yer hakkında yürütülen dezenformasyonun yanı sıra iç soruşturma bulgularının OCHA ve ICRC ile paylaşılacağını da açıkladı.

Öte yandan, Arap Koalisyonu, dün Marib’de Husilere yönelik 8 hava saldırı gerçekleştirildiğini bildirerek, bu kapsamda 40 milisin öldürüldüğünü ve 5 askeri aracın imha edildiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya