Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Filistinlilerin mahkum Ebu Hamid'i ziyaret talebini reddetti

İsrail, Filistinlilerin mahkum Ebu Hamid'i ziyaret talebini reddetti

Birinci ve İkinci İntifada’nın sembollerinden biri olan mahkum Ebu Hamid tıbbi ihmal nedeniyle ölüm riski altında
Pazar, 23 Ocak, 2022 - 10:00

İsrail, Filistin Yönetimi'nin, Sivil İşler Kamu Kurumu Başkanı ve El Fetih Merkez Komitesi üyesi Hüseyin eş-Şeyh'in tutuklu bulunan ve hapishanede ölüm riski ile karşı karşıya olan Nasır Ebu Hamid’i ziyaret etme talebini reddetti.

Bakan Hüseyin eş-Şeyh yaptığı açıklamada, tutuklu Ebu Hamid'in sağlık durumunun kontrolü için yaptıkları resmi ziyaret talebinin İsrail hükümeti tarafından reddedildiğini söyledi.

Eş-Şeyh Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Nasır’ın hayatından tamamen İsrail'i sorumlu tutuyoruz ve resmi ve sivil uluslararası kurumları tutuklunun tedavisi ve serbest bırakılması için İsrail'e baskı yapmaya çağırıyoruz” diye yazdı.

49 yaşındaki tutuklu Ebu Hamid kanser hastası. Ciğerlerinde biriken sıvının dışarı atılamaması nedeniyle 4 Ocak'tan bu yana İsrail Barzilai Hastanesi’nde ve sağlık durumu çok kritik. Tutuklu, Birinci ve İkinci İntifada’nın simgelerinden biri.

Naci Ebu Hamid, tutuklu kardeşinin sağlık durumunun hala ciddi olduğunu ve ciğerlerinde biriken sıvıları dışarı atamaması nedeniyle doktorlar tarafından sürekli uyutulduğunu söyledi.

Naci Ebu Hamid, işgal makamlarının, Kızıl Haç, mahkumun ailesi veya başka bir parti farketmeksizin, hiç kimsenin Nasır'ı ziyaret etmesine ve durumunu kontrol etmesine izin vermediğini, bu durumun çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Aile, bu ayın yedisinde işgalci İsrail polisi ve Cezaevleri İdaresi'nin yoğun güvenlik tedbirleri altında Barzilai Hastanesi'nde yoğun bakımda kalan oğulları Nasır'ı ziyaret edebildiler. Annesi ve erkek kardeşi, yüzündeki hortum ve bağlantılarla yüzüstü yatan Nasır’ı tanımakta zorlandılar.

Bundan sonra, ailesinin tekrar onu ziyaret etmesine izin verilmedi. Beş gün önce Barzilai Hastanesi'ndeki doktorlar, Nasır'ın kardeşine akciğerlerinin yüzde 30 oranında çalıştığını ve herhangi bir müdahalenin performansını etkileyebileceği için uyku halinde olduğunu bildirdi.

Annesinin evi İsrail tarafından defalarca yıkılan Ebu Hamid, Ocak 2021'in başında şiddetli göğüs ağrıları ve nefes almada zorluk çekmeye başladı.

Hapishane doktoru herhangi bir laboratuvar testi yapmadan hastalığın antibiyotikle tedavi edilebilecek normal bir enfeksiyon olduğunu doğruladı.

Tutukluların cezaevi yönetimine yaptığı baskılar sonucunda Nasır'ın röntgen çekimine sevk edilmesi üzerine sol akciğerinde kitle tespit edildi.

Mahkumlar Kulübü, Ebu Hamid'in geçen Salı gününden beri bilincinin kapalı olduğunu ve tehlikeli sağlık durumunun hızla arttığını söyledi.

Kulüp, İsrail'i Ebu Hamid'e karşı ‘yavaş öldürme politikası’ kullanmakla suçladı. Hasta mahkumlara yönelik tıbbi ihmal politikasının mahkum Ebu Hamid'i bu tehlikeli aşamaya getirdiğini vurguladı.

Ramallah'taki El-Amari kampındaki Nasır Ebu Hamid, işgalcilerin ömür boyu hapse mahkum ettiği 5 kardeşten biri. Altıncı kardeşleri olan Abdülmunim Ebu Hamid’i İsrail kuvvetlerinin saldırısında kaybettiler.


Editörün Seçimi

Multimedya