Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sinovac aşısı, Omikron varyantına karşı yetersiz

Sinovac aşısı, Omikron varyantına karşı yetersiz

ABD Yale Üniversitesi ve Dominik Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa yürütülen ve Nature Medicine dergisinde yayınlanan çalışmaya göre Sinovac aşısının dozları yeterli antikor üretmiyor
Pazar, 23 Ocak, 2022 - 11:15
Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı onaylanmış aşı dozları (Reuters)

Dünya genelimce milyonlarca insan, inaktif virüs teknolojisini kullanan Çin yapımı Sinovac aşısından 2 doz yaptırdı. Söz konusu aşı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşma oranlarını azaltmaya yardımcı olmak 48 ülkede dağıtıldı.

ABD Yale Üniversitesi ve Dominik Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa yürütülen ve sonuçları Nature Medicine dergisinin son sayısında yayınlanan çalışmada araştırmacılar, söz konusu aşıların koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türü Omikron varyantına karşı mücadelede yardımcı olmadığını ortaya koydu.

Dominikli 101 kişiden alınan plazma testi, Sinovac aşısının standart iki doz rejimini alanlar arasında Omikron enfeksiyonunun nötralize edici antikorlar üretmediğini ancak Pfizer/BioNTech şirketi tarafından haberci RNA (mRNA) teknolojisine dayalı üretilen aşıların gelişmiş (rapel) dozunu alanlar arasında Omikron'a karşı antikor seviyelerinin yüksek olduğunu gösterdi.

Ancak araştırmacılar söz konusu örnekleri Yale Üniversitesi'nde saklanan plazma örnekleriyle karşılaştırdıklarında, iki doz Sinovac ve rapel doz alan kişilerde, güçlendirici bir doz olmadan iki doz mRNA aşısı alanlarla neredeyse aynı antikor seviyelerine sahip olduklarını buldular.

Araştırmacılar aynı zamanda, yeni tip koronavirüsün önceki varyantlarına enfekte olan kişilerin Omikron’a karşı çok az bağışıklık korumasına sahip olduğunu tespit ettiler.

Bulgular, dünyanın birçok yerinde yaygın olan ve daha tehlikeli, fakat daha az bulaşabilen Delta varyantının yerini alan Omikron ile mücadele için küresel çabaları zorlaştırıyor.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden İmmünoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Akiko Iwasaki yaptığı açıklamada, Sinovac aşısının önemli bir aşı kaynağı olduğu dünyadaki alanlarda, belki de iki tane olmak üzere ek bir rapel doza açıkça ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

20 Ocak'ta Yale Üniversitesi’nin internet sitesinde yayınlanan bir raporda Iwasaki, ”Bu popülasyonda güçlendirici dozlara ihtiyaç duyulduğu açık. Çünkü iki doz mRNA aşısının bile Omikron enfeksiyonuna karşı yeterli koruma sağlamadığını biliyoruz” dedi.

Araştırmacılar, Omikron'un, virüsün hücrelere girmek için kullandığı yüzeyindeki spike proteinlerinde 36 mutasyona sahip olduğu için özellikle mücadele etmek için sorunlu olduğunu kanıtladı. Mevcut mRNA aşıları, spike proteinleri tanındığında antikor yanıtını tetiklemek için tasarlandı.

Ancak Prof. Dr. Iwasaki, insan bağışıklık sisteminin Kovid-19'a karşı kullanabileceği enfekte hücrelere saldırıp öldürebilen ve ağır hastalığı önleyebilen T hücreleri gibi başka silahlara sahip olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya