Suudi Arabistan’da anaokulu ve ilkokul öğrencileri yüz yüze eğitime başladı

Okullarına geri dönen öğrencilerdeki büyük sevinç (SPA)
Okullarına geri dönen öğrencilerdeki büyük sevinç (SPA)
TT

Suudi Arabistan’da anaokulu ve ilkokul öğrencileri yüz yüze eğitime başladı

Okullarına geri dönen öğrencilerdeki büyük sevinç (SPA)
Okullarına geri dönen öğrencilerdeki büyük sevinç (SPA)

Suudi Arabistan’daki anaokulu ve ilkokul öğrencileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle verilen iki yıllık aradan sonra bugün yüz yüze eğitime başladı.
Twitterda dün paylaşılan #yüzyüzedersedönüş etiketi ile birçok aile çocukların okula dönmesinden dolayı duyduğu sevinci ifade etti.

Velilerden biri yaptığı Twitter paylaşımında, “Öğrencilerin okula dönmesi, salgından sonra tekrar normal hayata dönme duygusunu hissettiriyor. Allah’ım, evlatlarımızı şefkatinle koru” ifadelerini kullandı.

Trafik Genel Müdürlüğü ise, yüz yüze eğitimin başlamasının ardından yeni trafik planını uygulamaya hazır olduklarını duyurdu.

Müdürlüğün açıklamasına göre, planın uygulama kapsamı, trafiğin düzenlenmesini sağlamak ve güvenlik seviyesini yükseltmek için üniversite, okul ve alışveriş merkezlerinin yakınında bulunan ana yollar, meydanlar ve kavşakları kapsıyor.

Sağlık ve Eğitim Bakanlığı 9 Ocak’ta ortak bir açıklama yaparak, 12 yaşından küçük öğrencilerin devlet, özel ve yabancı kurumlara ait anaokulu ve ilkokullarda 23 Ocak tarihinden itibaren yüz yüze eğitime başlayacaklarını duyurmuştu.

Açıklamada, “Sağlık sorunları nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler ise online eğitime devam edecek” denilmişti.

Son 24 saatte 4 bin 535 kişi daha koronavirüse yakalandı
Öte yandan, Sağlık Bakanlığı son 24 saat içerisinde 4 bin 535 kişide daha koronavirüs görülmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 652 bin 354’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlığa göre, 5 bin 72’si son bir günde olmak üzere iyileşen toplam kişi sayısı 599 bin 354’e ulaştı.
Son 24 saatte yaşanan iki can kaybı ile toplam ölü sayısı da 8 bin 920’ye yükseldi.Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

TT

Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

Hacı adayları, Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü geçirmek üzere Mina'ya akın ediyor

Zilhicce'nin sekizinci günü olan bugün (Cuma) Kabe’ye akın eden hacı kalabalıkları; yaklaşık iki milyon hacı adayının özlem, gözyaşı, umut, tesbih ve tekbirlerle gerçekleştirdiği en büyük inanç yolculuğunun başlangıcını kutluyor. Bu esnada Suudi Arabistan devleti, misafirlerine Hac ibadetlerini yerine getirirken rahatlık, huzur ve güvenin tadını çıkarmaları için sağladığı çok sayıda hizmeti sunmaya çalışıyor.

Rahman'ın misafirleri, 6 gün boyunca devam eden Hac ibadetinin ilk durağı olan Terviye Günü'nü, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) sünnetine uyarak, Yüce Allah'a yaklaşmak ve O'ndan mağfiret umarak Mina’da geçirirler.

zxcdvfgrth
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Hacı adaylarının Mina'ya varışına, inanç yolculuklarında hacılara her türlü konforu sağlamak ve onlara günün her saati en iyi hizmeti sunmak için entegre güvenlik, sağlık ve hizmet çalışmaları eşlik etti.

Temettü haccı yapacak olan adaylar Mekke içinde olsun olmasın bulundukları yerde ihrama girerler. Hacılar Zilhicce ayının 9'unda güneş doğana kadar Mina’da kalırlar. Bundan sonra Arafat'a (Vakfe’ye) giderler. Arafat'tan çıkıp geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra 10, 11, 12 ve 13. günleri geçirmek ve üç Cemerat'ı atmak için tekrar Mina’ya geri dönerler. Bunlar Cemretü'l-Akabe, Cemretü'l-Vusta ve Cemretü's-Suğra’dır.

fgrhyju

Dünyanın en büyük çadır kenti olarak bilinen Mina, yaklaşık 2,6 milyon hacı adayını ağırlamak üzere 104 milyon metrekarelik bir alanda hayata geçirilen en büyük projelerden biridir. Çadırlar, hacıların huzur ve maneviyat dolu bir atmosferde ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmeleri için gerekli tüm ihtiyaçlarla donatılmıştır.

Modern çadırlar, ışık ve ısı yalıtımı, yangına dayanıklılık ve ultraviyole ışınlarından korunma özelliklerine sahip üst düzey teknik özelliklerle donatıldı. Her çadıra özel bir soğutma sistemi bağlandı. Ayrıca her türlü güvenlik, emniyet, destek ve sağlık hizmeti de ayarlandı.

dfvgb
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Şeriat, ister kıran haccı yapanlar olsun ister ifrad haccı yapanlar olsun ihramlı olarak Terviye Günü Mina'ya gelmelerinin ve Arafat'ta vakfeye giderken geceyi Mina’da geçirmelerinin sahih bir sünnet olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Hacılar Zilhicce ayının 9'unda güneş doğana kadar Mina’da kalırlar. Bundan sonra Arafat'a giderler. Arafat'tan çıkıp geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra 10, 11, 12 ve 13. günleri geçirmek ve üç Cemerat'ı atmak için tekrar Mina’ya geri dönerler. Bunun sebebi şu ayet-i kerimedir: “Belirlenmiş günlerde Allah’ı zikredin. Allah’a saygılı olan için iki günde (dönmekte) acele edene günah yoktur; daha uzun kalana da günah yoktur. Allah’a saygılı olun.” *

xcd
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

Mina, Mekke ile Müzdelife arasında, Mescid-i Haram'ın 7 kilometre kuzey doğusunda yer almaktadır. Harem sınırları içinde, kuzey ve güney tarafları dağlarla çevrili bir vadidir. Mekke tarafında Cemretü'l-Akabe, Müzdelife tarafında ise Muhassir Vadisi ile sınırlandırılmış olup sadece Hac döneminde iskân edilmektedir.

Mina, tarihi ve dini önemi olan bir yerdir. Hz. İbrahim (as) burada şeytanı taşlamış ve Hz. İsmail'in (as) kurbanını kesmiş, ardından Hz. Muhammed (sav) Veda Haccı'nda bu eylemi doğrulamış ve tıraş olmuş. Bunun ardından Müslümanlar da Cemarat'ta şeytan taşlayarak, kurbanlarını keserek ve tıraş olarak peygamberlerinin sünnetine uymuşlardır.

nhmjyö
Hacı adayları, günün erken saatlerinden itibaren Mina'ya gelmeye başladı. (SPA)

İki Kutsal Caminin Hizmetkârı Kral Selman bin Abdulaziz'in hükümeti, hacıların Mina'da geçirdikleri süreyi ve yönetimin hacıların ibadetlerini yerine getirdikleri süre boyunca rahat etmelerini sağlayacak gereksinimlerin büyüklüğüne olan inancını göz önünde bulundurarak Mina'ya ilgi gösterdi.

Hacıların hac yolculuğunu kolaylaştırmak ve ibadetlerini maneviyat ve huzur içinde yerine getirebilmeleri için güvenlik, sağlık, yemek ve ulaşım hizmetleri sağlayan Suudi yönetimi, hükümet ve hizmet kurumlarının hac mevsimi boyunca görevlerini başarılı kılacak her şeyi hayata geçirmek için çaba sarf etmelerinin önemini vurguladı.

* Bakara Suresi – 203