Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Omikron varyantına karşı önlem ve mesafe çağrısı yapıyor

Mısır, Omikron varyantına karşı önlem ve mesafe çağrısı yapıyor

Mısır genelinde, koronavirüse bağlı vakalar çarpıcı şekilde artıyor
Pazar, 23 Ocak, 2022 - 11:30
Bir Mısırlı, koronavirüs aşı merkezinde aşı oluyor (Mısır Sağlık Bakanlığı)

Mısır hükümeti, ülke genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı vakaların çarpıcı bir şekilde artışa geçmesiyle birlikte Omikron varyantı ile mücadele edebilmek için ihtiyati tedbirlere uymanın gerekli olduğunu vurguladı.

Mısır Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, 12-18 yaş arası çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş grupları için mevcut olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, virüs ve varyant PCR testi pozitif çıkan bin 533 yeni vaka ve salgına bağlı 29 can kaybı kaydedildi. Bakanlık, Mısır’da dün akşam itibariyle kayıt altına alınan toplam vaka ayısı 406 bin 926’a yükseldiğini ve bunlardan 341 bin 59’unun iyileştiği, 22 bin 289’unun ise yaşamını yitirdiği bilgisini verdi.

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar ise yaptığı açıklamada, dünyanın, kalabalığı azaltmanın, maske takmanın, sosyal mesafenin virüsün yayılmasını azaltmada etkili olduğunda müttefik olduğunu ve üniversitelerin sınavları bitirmek üzere olduğunu, okullar ve devlet dairelerinde ise katılımcı sayısını azaltmaktan bahsettiğimizi kabul ettiğini söyledi.

Ayrıca bakanlık tüm şehirlerde hazırlıklarını artırmaya, salgınla ilgili durumu düzenli olarak takip ettiğini ve herhangi bir yeni virüs veya bulaşıcı hastalığa karşı gerekli tüm önleyici tedbirleri aldığını, hazırlıkları artırdığını teyit etti.

Abdulgaffar ayrıca, Mısır'da ihtiyati tedbirlerin dünya ve araştırma komiteleri tarafından onaylanan bilimsel gelişmelere dayanarak güncellenmesi gerektiğini söyleyerek ülkeye gelen her Mısırlı olmayanın ülkede tanınan aşılardan tam aşı sertifikası almasının üzerinden 14 gün geçmesi gerektiğini ve aşının yapılmaması durumunda, Mısır’a giriş yapacakların en az 72 Saat önce Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan tetkiklerden herhangi biri ile negatif sonuçlu PCR test raporu sunmalarının zorunlu olduğu bilgisini paylaştı.

Abdulgaffar açıklamasının devamında; “Daha önce, PCR testini tek olarak görüyorduk. Ancak şimdi negatif sonuç verdiklerinde ülkeye giriş yapmalarını sağlayan yeni onaylanmış testler var. Eğer kişi bir havalimanına geldiğinde yanında onaylı sertifikalı bir belge yoksa, kendisi havaalanında bu testlerden yaptırabilir. Sonuç pozitif çıktığında, otelde karantinaya girmesi gerekir” dedi.

Mısırlı yetkililer Cumartesi günü, koronavirüsle mücadeledeki gelişmelerle birlikte havaalanları, limanlar ve kara geçişlerinin karantina bölümlerinden geçerek Mısır topraklarına girmek için yeni gereksinimler ve kontroller uygulamaya başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya