Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, Körfez'den gelen 'ilişkilerin yeniden tesisi' mesajını istişare edecek

Lübnan, Körfez'den gelen 'ilişkilerin yeniden tesisi' mesajını istişare edecek

Pazar, 23 Ocak, 2022 - 15:30
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır es-Sabah'ı kabul etti. (Lübnan Cumhurbaşkanlığı)

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır es-Sabah'ın ilettiği, Lübnan ve Körfez ilişkilerinin yeniden tesisine yönelik önerileri içeren mesajı istişare edeceklerini belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığının resmi Twitter hesabından, Avn ile Sabah arasındaki görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı.

Lübnan ve Körfez ilişkilerinin iyileştirilmesine yönelik her türlü "Arap adımını" hoşnutlukla karşıladıklarını ifade eden Avn, ülkesinin Lübnan'daki iç savaşı bitiren 1989 tarihli "Taif Anlaşması"na bağlı olduğunu vurguladı.

Avn, Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah'ın kendilerine getirdiği mesaja uygun bir yaklaşım sergileyebilmek için meselenin istişare edileceğini kaydetti.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır es-Sabah, Lübnan ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilerin yeniden tesisi için önerilerin bulunduğu mesajı yetkililere ilettiğini söylemiş ancak mesajın içeriğine dair detay vermekten kaçınmıştı.

Sabah, dün sürpriz bir şekilde geldiği Beyrut'ta Lübnan Başbakanı Necib Mikati ve mevkidaşı Abdullah Buhabib ile görüşmüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya