Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Omikron, ABD’de Kovid-19 vaka sayısını 70 milyona çıkardı

Omikron, ABD’de Kovid-19 vaka sayısını 70 milyona çıkardı

Pazartesi, 24 Ocak, 2022 - 07:00
New York’ta 21 Ocak’ta bir mobil merkezde muayene olan bir kişi (AFP)

ABD’de Kovid-19 vakaları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 artış göstererek 70,4 milyon vakayı aşarken, toplam ölüm sayısı 865 bin 214 olarak kaydedildi.

En fazla vaka Kaliforniya, Teksas ve Michigan gibi eyaletlerde kaydedildi. New York’ta vaka sayısında düşüş görülürken ölüm oranları artmaya devam etti.

Ayrıca Colorado, Florida, Louisiana, Massachusetts ve Pennsylvania eyaletlerindeki istatistikler de vakalarda sürekli düşüş olduğunu gösterdi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Dr. Rochelle Walinsky, cuma günü Beyaz Saray’da Kovid-19 virüsüne ilişkin bir brifingde, ABD’nin vaka sayısında genel bir düşüşe tanık olduğunu söyledi. Bazı eyaletlerde vaka sayısı zirveye ulaşmış ve vaka oranları hala çok yüksek olsa da açıklama, bir miktar iyimserlik veriyor. CDC verileri, Omikron varyantının artık yeni Kovid-19 vakalarının yaklaşık yüzde yüzünü oluşturduğunu gösteriyor. Deliller, virüsün bu türünün önceki varyantlara göre hastalığa neden olma olasılığının daha düşük olduğunu gösterse de yeni varyant her zamankinden daha hızlı yayılıyor. Bilim insanları Omikron’un, Kovid-19’un daha az tehdit edici bir endemik virüse dönüştüğünün kanıtı olup olmadığını, ayrıca yüksek vaka sıklığının ve yeni varyantların ortaya çıkma olasılığının pandemiyi uzatıp uzatmayacağını araştırıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya