Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husi milislerin Suudi Arabistan ve BAE’yi hedef alan saldırıları geniş çapta kınandı

Husi milislerin Suudi Arabistan ve BAE’yi hedef alan saldırıları geniş çapta kınandı

Pazartesi, 24 Ocak, 2022 - 14:45
Husilerin Suudi Arabistan’ın güneyindeki sanayi bölgesine yönelik saldırısı sonucu hasar meydana geldi (Arap Koalisyonu)

Birçok Arap ülkesi, terörist Husi milislerin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) sivilleri ve sivil nesneleri hedef alma girişimlerini kınayarak, bu ülkelere topraklarında güvenlik ve istikrarı sağlamak için attıkları tüm adımlarda verilen desteği ifade etti.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Suudi hava savunmasının bugün erken saatlerde Zahran’ın güneyine fırlatılan bir balistik füzeyi imha ettiğini duyurdu.


Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, şarapnel parçalarının Zahran el Cenub’daki sanayi bölgesine düştüğü ifade edilerek, bazı imalathane malzemeleri ve araçlarda maddi hasarın olduğu aktarıldı.

Husi milisler bugün ayrıca BAE’de Abu Dabi’yi iki balistik füze ile hedef almak istedi ancak füzeler herhangi bir zarar neden olmadan imha edildi.


KİK’den kınama

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), İran destekli terörist Husi milislerin Suudi Arabistan ve BAE’deki sivillerin yanı sıra hayati ve sivil tesisleri balistik füzelerle hedef alma girişimlerini kınadı.

KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf, “Husi milislerin bu terör saldırılarına devam etmesi, uluslararası topluma açık bir şekilde meydan okuduklarını, Yemen’e barış getirmeye yönelik tüm çabaları reddettiklerini ve tüm uluslararası yasa ve normları göz ardı ettiklerini yansıtıyor” dedi.


Dr. Hacraf, uluslararası toplumu sorumluluklarını üstlenmeye, sivillerin yanı sıra hayati ve sivil tesisleri hedef alan bu terör eylemlerini durdurmak için Husi milislere karşı kararlı bir duruş sergilemeye çağırdı.

KİK ülkelerinin güvenliği, istikrarı ve toprak bütünlüğünü hedef alan her şeye karşı Suudi Arabistan ve BAE ile dayanışmasını yineledi.


Kuveyt: Husiler uluslararası topluma meydan okuyor

Kuveyt, Husi milislerinin Suudi Arabistan ve BAE’deki sivillere ve sivil hedeflere karşı silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve balistik füzelerle yaptığı korkakça terör saldırılarını şiddetle kınadı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, Husi milislerin sivilleri ve sivil bölgeleri hedef almaya devam ettiğini ve uluslararası topluma meydan okumakta ve uluslararası insancıl hukuk kurallarını ihlal etmekte ısrar ettiğini belirtti.


Bakanlık başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) olmak üzere uluslararası toplumun bu saldırgan davranışa uluslararası barış ve güvenliği koruyacak şekilde son vermesi için acilen harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.


Bahreyn’nden Suudi Arabistan ve BAE’nin hava savunma gücüne övgü

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı saldırıları kınayarak, güvenlik ve istikrarlarını korumak ve topraklarındaki vatandaşlar ile sakinlerinin güvenliğini sağlamak için aldıkları tüm önlemlerde Suudi Arabistan ve BAE’ye verilen desteği ifade etti.Bakanlık, Arap Koalisyonu, Suudi Arabistan ve BAE’nin hava savunma gücüne övgüde bulundu.


Mısır kınadı

Mısır, Husi milislerin Suudi Arabistan ve BAE’ye yönelik devam eden terör saldırılarını kınadı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, “Husi milislerin iki ülkeye yönelik bu korkakça saldırılarının devam etmesi, ülkelerin güvenlik ve istikrarı ile vatandaşlar ile sakinlerinin güvenliği için açık bir tehdittir. Ayrıca, bu saldırılar uluslararası hukuk kurallarının ciddi bir ihlalini temsil etmektedir” denildi.

Bakanlık, Mısır’ın her iki ülke ile tam dayanışma içinde olduğunu ve aldıkları tüm önlemleri desteklediğini de bildirdi.


Ürdün Suudi Arabistan’ın yanında

Ürdün Dışişleri ve Gurbetçi İşleri Bakanlığı, Husi milislerin Suudi Arabistan’ı hedef almaya devam etmesini kınadı.Ürdün Dışişleri ve Gurbetçi İşleri Bakanlığı Sözcüsü Heysem Ebu Ful, “Ürdün, Suudi Arabistan’ın güvenlik ve istikrarını hedef alan bu terör eylemlerini şiddetle kınıyor. Ürdün, kendi ve halkının güvenliğine yönelik tüm tehditler karşısında Suudi Arabistan’ın yanında duruyor” dedi.


Arap Parlamentosu’ndan kınama

Arap Parlamentosu, terörist Husi milislerin bu sabah Suudi Arabistan ve BAE’ye balistik füze fırlatmasını şiddetle kınadı.

Husi terör grubunun Suudi Arabistan ve BAE’ye karşı tehlikeli eylemlerine karşı uyaran Arap Parlamentosu, bunun sadece iki ülkenin güvenlik ve istikrarını değil, genel olarak Arap ulusal güvenlik sistemini ve özelde Körfez’i tehdit ettiğini vurguladı.


Parlamento tarafından yapılan açıklamada, “Bu saldırılar aynı zamanda bölgesel barış ve güvenlik için bir tehdit oluşturuyor, Arap ulusal güvenliğini baltalıyor ve uluslararası barış ile güvenliğe zarar veriyor” denildi.

Husi milislerin terör örgütü olarak sınıflandırılmasına yönelik çağrıda bulunan Arap Parlamentosu, Suudi Arabistan ve BAE ile tam dayanışmasını teyit etti.

Türkiye, Suudi Arabistan ve BAE'ye yönelik Husi saldırılarını kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'a yönelik darbeci Husi saldırılarını kınadı.


Açıklamada, "24 Ocak günü balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’daki sivil hedeflere yönelik olarak gerçekleştirilen terör eylemini kınıyoruz. Uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil eden bu tür saldırılara derhal son verilmesini talep ediyoruz" denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya