Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Binlerce protestocu Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüdü

Binlerce protestocu Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüdü

Pazartesi, 24 Ocak, 2022 - 17:15
Hartum’da askeri darbeye karşı düzenlenen protestolardan bir kesit (AFP)

Sudan’da binlerce kişi, ordu Komutanı Abdulfettah Burhan’ın 3 ay önce gerçekleştirdiği askeri darbeye karşı bugün bir kez daha başkent ve çevresinde sokaklara çıktı.

AFP’nin haberine göre, binlerce kişi başkent Hartum merkezindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyüş yaptı.

Protestocular ayrıca, darbe karşıtı protestoların başlamasından bu yana en az 73 kişinin hayatını kaybetmesine neden olanların hesap vermesi ve sivil yönetim talebiyle başkentin batısındaki Omdurman sokaklarına döküldü.


Hartum’un 186 kilometre güneyinde yer alan Cezire Eyaleti’nin yönetim merkezi Vad Medeni’de de gösteriler düzenlendi.

Görgü tanıklarından biri olan Emad Muhammed AFP’ye, “Sudan bayrakları ve protestolar sırasında öldürülenlerin fotoğraflarını taşıyan yaklaşık 3 bin kişi şehir merkezinde toplandı. Göstericiler, “Askeri yönetime hayır. Sivilleşme halkın kararıdır’ sloganları attı” dedi.


Eski Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in devrilmesinden sonra orduyla siviller iktidarı paylaştı. Ancak Burhan’ın sivilleri devirdiği darbeden bu yana ülke kaos ve şiddetin yaşandığı protestolara tanık oldu.

Geçtiğimiz hafta, 2019’daki askeri darbenin ardından başlayan geçiş döneminin ikinci hükümeti kuruldu.

ABD’nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisinin David Satterfield ve ABD’nin Afrika İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Molly Phee, 45 milyon nüfusa sahip ve Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Sudan’da diyalog kurmaya çalışıyor.


İki yetkili, geçtiğimiz Perşembe günü Burhan ile Hartum’da bir araya geldi ve ‘kapsayıcı bir ulusal diyalog ve siviller tarafından yönetilen, yetkin insanlardan oluşan bir hükümet’ kurulması çağrısında bulundu.

ABD’nin Hartum Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamaya göre, iki ABD’li yetkili ‘şiddet durana ve Sudanlıların istediği gibi sivillerden oluşan bir hükümet kurulana’ kadar Washington’un Hartum’a yardıma devam etmeyeceğini vurguladı.

ABD, darbeden sonra Sudan’a 700 milyon dolarlık yardımı askıya aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya