Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Terörle mücadelede "büyük başarı" sağlandı

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Terörle mücadelede "büyük başarı" sağlandı

Pazartesi, 24 Ocak, 2022 - 15:00
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Yüksek Polis Konseyi üyeleriyle yaptığı görüşmede (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, terörle mücadelede ülkesinin “büyük bir başarı” kaydettiğini söyledi. Devletin nihai amacının kendi varlığını ve güvenliği sağlamanın yanı sıra vatandaşlarının da güvenliğini sağlamak olduğunu vurgulayan Mısır Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanlığı'nın Polis Günü'nün 70’ncı yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada, şehit polisleri andı ve şehit ailelerini selamladı.

Sisi, “Vatana kazandırdıklarını unutmayacağız. 100 milyonluk bir ülkede bizlerin huzur, güvenlik ve ilerlemesi için canlarını feda eden şehitlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Polislerin vatanı koruma ve terörle mücadele konusunda yaptıkları, Mısır topraklarının kahramanlarının asla bitmeyeceğinin göstergesidir. Polislerin ülkenin güvenlik ve istikrarını korumak ve terörle mücadele konusunda yaptıkları, ülkenin kaynaklarının tükenmez olduğunun en iyi kanıtıdır. Ülkenin iyi toprakları her zaman iyiliklerle dolup taşar ve bu millete ait olmanın değerini çok iyi bilen adamlar doğurur. Polisler bu ülkeye ait olmanın değerini çok iyi biliyorlar” dedi.

Polislerin vatanı tüm kötülüklerden korumak için oynadıkları ulusal rollere yönelik övgüde bulunan Sisi, “Mısır'ın halkı için ortaya koydukları kahramanlıkları ve fedakarlıkları için hepsine selam olsun. Şehitlerin ruhları şad olsun. Yerde kalmak yerine gökte sonsuzluğu seçen o nurlu mumlar ve acı çeken ve evlatlarının ayrılıklarına katlanan aileler, Mısır’ı başı dik tutmak gibi en büyük amaca sahipler. Önümüze çıkan sıkıntı ve krizlerle yüzleşirken milletin onurlu evlatlarının bize aşıladığı ruhu uyandırmalıyız” değerlendirmelerinde bulundu.

Polis Günü, 25 Ocak 2011 olaylarının yıldönümüne denk geliyor. Sisi bu bağlamda şunları söyledi: “Bugün, 25 Ocak devrimi vesilesiyle sizi selamlıyorum. 25 Ocak devrimi, Mısırlıların, tüm insanların iyi bir geçim kaynağına sahip olduğu bu ülke için yeni bir gelecek inşa etme arzusunu ifade ediyor. Daha gidilecek çok yol var ve ekonomik ve güvenlik cephelerinde elde edilenler, geleceği inşa etme yolunda sadece bir adım. Mısır vatandaşının onurunu koruyan ve ona en iyi yaşam koşullarını sağlayan yeni cumhuriyeti inşa etmeye ve istikrarın temellerini sağlamlaştırmaya çalışıyoruz. Terörle mücadelede canını veren evlatlarımızın kanıyla terörü yenmede büyük bir başarı elde edildi. Ülkenin güvenlik içinde yaşaması ve 100 milyondan fazla Mısırlının hayatını güvence altına alması için evlatlarımız ağır bedeller ödedi. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca, ülkenin birçok evladı ülkedeki gelişme ve refah çarkını ilerletmek ve güçlü ve yeni bir Mısır inşa etmek için büyük fedakarlıklar yaptılar ve ağır bedeller ödediler.”

Diğer yandan, İçişleri Bakanlığı'nın Sisi'ye sunduğu bir raporda, "güvenlik güçlerinin geçen yıl 120 terör yuvasını imha ettiği ve 290 çeşitli ateşli silahı ele geçirdiği" ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya