Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AD Ports Group, Eni Abu Dhabi için Mugarrak Limanı’nda deniz lojistik üssü kuracak

AD Ports Group, Eni Abu Dhabi için Mugarrak Limanı’nda deniz lojistik üssü kuracak

Salı, 25 Ocak, 2022 - 08:30
Abu Dabi’deki bir limanda çalışan işçi (Şarku’l Avsat)

Abu Dabi’nin liman ve lojistik devi AD Ports Group, İtalya merkezli çokuluslu petrol ve gaz devi Eni’nin Dubai merkezli yan kuruluşu Eni Abu Dhabi ile yeni bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma, Eni Abu Dhabi şirketinin Zafra bölgesindeki açık deniz sondaj operasyonlarını desteklemek için Muharrak (Mugarrak) Limanı’nda bir deniz lojistik üssü kurulmasını öngörüyor.

Anlaşmaya göre AD Ports Group gerekli insan gücü ve lojistik ekipmanı sağlamanın yanı sıra özel bir rıhtım duvarı ve montaj sahası geliştirecek.

Ayrıca anlaşma, Eni Abu Dhabi’nin Mugarrak Limanı’nın modern altyapısına ve bölgenin açık deniz petrol ve gaz tesislerine olan yakınlığına erişim kazanmasına izin veriyor.

AD Ports Group Limanlar Sektörü Başkanı Seyf el-Mazruai, “Eni, Mugarrak Limanı’nda sunduğumuz endüstri lideri altyapı ve hizmet kapasitesini kullanarak, açık deniz sondaj tesislerinin yakınında çalışabilecek ve operasyonel verimliliği artırabilecek” dedi.

AD Ports Group Zafra Bölgesi Liman İdaresi Müdürü Mübarek el-Mazruai ise anlaşmaya ilişkin şu açıklamayı yaptı;

“Mugarrak Limanı, Zafra bölgesinde açık deniz petrol ve gaz sahaları, genel kargo, dökme yük ve ticari lojistik sektörlerinde çok çeşitli operasyonları destekleyebilen lider bir denizcilik tesisi olarak zengin bir tarihe sahiptir. Körfez İşbirliği Konseyi bölgesinin petrol ve gaz piyasasına hizmet etme kapasitesinin artması ve Mugarrak Limanı’nın uluslararası bir liman tesisi olarak yakın zamanda tanınmasıyla, liman Ortadoğu’nun önde gelen enerji oyuncularının hem bölgesel hem de küresel gereksinimlerini karşılamak için iyi bir donanıma sahip oldu.”

Liman yakın zamanda BAE’nin Enerji ve Altyapı Bakanlığı tarafından Uluslararası Gemi ve Liman Tesisleri Güvenlik Kodu (ISPS Kodu) yönergelerine göre uluslararası bir liman tesisi olarak tanındı.

480 metreden fazla ağır yük rıhtımına, altı özel Ro-Ro rampasına ve 85 bin metrekareden fazla alana sahip olan Mugarrak Limanı, çok çeşitli genel kargo, dökme yük ve lojistik destek hizmetleri sunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya