Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistinli Bakan Şeyh ile Lapid arasındaki görüşme tepki çekti

Filistinli Bakan Şeyh ile Lapid arasındaki görüşme tepki çekti

Salı, 25 Ocak, 2022 - 09:00

Filistin Sivil İşler İdaresi Başkanı Bakan Hüseyin eş-Şeyh ve İsrail Dışişleri Bakanı Yari Lapid arasında İsrail-Filistin sorunları çerçevesinde bir görüşme gerçekleştirildi.  İsrail’deki sağ partiler ve Filistinli muhalifler görüşmeye tepki gösterdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yari Lapid, görüşmeyle ilgili basına yaptığı açıklamada, ‘’Görüşme, gerginliğin azaltılması ve iki tarafın çıkarına olacak pozitif bir siyasal ufuk açmak için gerçekleştirildi. Görüşmeden önce Başbakan Naftali Benet’e bilgi vermiştim. Güvenlik ve ekonomi ile ilgili konuları ele aldık’’ ifadelerini kullandı. 

 Likud Partisi’nden bir yetkili, ‘’Bu görüşmeler Filistin devletinin kurulmasına yönelik müzakerelere götürecek bir çöküşe işaret ediyor. Terörü destekleyen Filistin otoritesinin konumunu sarsmıştık (eski hükümeti kastederek) Benet hükümeti ise tekrar bu rolü canlandırmak istiyor’’ dedi.  

 Filistin tarafında ise, Hamas ve İslami Cihad hareketleri, Filistin Otoritesine İsrail yetkilileri ile görüşmelere son vermesi çağrısında bulundu. Hamas sözcülerinden Abdullatif el-Kanu: ‘’Bakan Hüseyin Şeyh’in Lapid ile görüşmesi sonuçsuz ve abestir, bu görüşme Filistin Otoritesinin ulusal davadan ne kadar uzaklaştığını kanıtlar niteliktedir.’’ diye açıklamada bulundu.  

Aynı zamanda Fetih Hareketi Merkez Konsey Üyesi olan Bakan Şeyh, görüşmenin olumlu sonuçlarından birinin de ‘aile birleşimi’ kapsamında, 500 kişinin Filistin kimliği ve pasaportu alması’ olduğunu söyledi. Geri kalan kişilerin de vatandaşlık alması için ‘sürekli takipte’ olacağını sözlerine ekledi. Batı Şeria’da yaklaşık 10 bin, Gazze’de ise 3 bin 500 Filistinli, evlilik yoluyla ‘aile birleşimi’ kapsamında kimlik almayı bekliyor. Kimlik verme yetkisini elinde bulunduran Tel Aviv yönetimi ise talepleri sürüncemede bırakmış durumda.  

İsrail basınında konuyla ilgili yer alan haberlerde, görüşmenin yeni hükümet ile Filistinliler arasında yapılacak bir dizi görüşmenin parçası olduğu ve ‘yeni yaklaşımlar’ hedeflendiği yorumunda bulunuldu. Benet hükümetinin, Netanyahu’nun Filistin Otoritesi’ni boykot ederek zayıflatan (dolayısıyla) Hamas’ın konumunu pekiştiren politikalarını tasvip etmediği ileri sürüldü. Hamas’la Mısır ve Katar aracılığıyla ‘güvenlik çerçevesinde’ dolaylı temas sağlanırken, Ramallah yönetimi ile doğrudan görüşmeler gerçekleştirildiği ifade edildi. Bu bağlamda İsrail yönetiminin, Hamas’la (bazen İslami Cihad yetkililerinin de katılımıyla) Mısır Kahire’de görüşmeler yaptığına dikkat çekildi. İsrail ve Filistin Otoritesi arasındaki görüşmelerin ilki; Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz arasında, Abbas’ın Ramallah’taki evinde gerçekleşmişti. Abbas ile Gantz, 28 Aralık’ta Gantz’ın Roş Heayin’deki evinde bir araya geldi.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, ‘iki devletli çözümün’ sağlanamaması nedeniyle Nisan 2014'te tıkanmıştı. 


Editörün Seçimi

Multimedya