Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve Irak elektrik şebekelerinin birbirine bağlanması konusunda anlaştı

Suudi Arabistan ve Irak elektrik şebekelerinin birbirine bağlanması konusunda anlaştı

Salı, 25 Ocak, 2022 - 11:45
Fotoğraf (Şarku'l Avsat

Suudi Arabistan ve Irak, bugün düzenlenen Suudi Arabistan-Irak İş Forumu sırasında iki ülkenin elektrik şebekelerinin birbirine bağlanmasını öngören bir mutabakat zaptı imzaladı.

Anlaşma, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Irak Bakanlar Konseyi Sekreteri Dr. Hamid Gazi, Irak Petrol Bakanı İhsan Abdulcabbar ve Irak Elektrik Bakanı Adil Kerim’in video konferans aracılığıyla katıldığı görüşmede imzalandı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı, “Irak ile elektrik bağlantısında optimum yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Anlaşma, bağlantı projesinin iki ülke arasında umut verici fırsatlar sunduğunu gösteren bir çalışmanın ardından geldi” dedi.

Prens Abdulaziz, anlaşmanın Suudi Arabistan’ı Arap dünyasındaki elektrik sistemlerini birbirine bağlamak için bölgesel bir merkez haline getirme hedefinin bir parçası olduğunu da ekledi.

Irak Bakanlar Konseyi Sekreteri ise, “Irak’ın elektriğe çok ihtiyacı var ve bu bağlantı Irak’ın elektrik enerjisine katkıda bulunacak. Elektrik şebekelerinin birbirine bağlanması iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirecek ve ekonomik faydalar sağlayacak” diye konuştu.

Dr. Hamid Gazi ayrıca, “Suudi Arabistan ile elektrik bağlantısının en kısa sürede tamamlanmasını umuyoruz. Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Suudi Arabistan ile elektrik bağlantısının hızlı bir şekilde tamamlanması talimatı verdi” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya