Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün ordusu Suriye’den uyuşturucu kaçakçılığı girişimini engelledi

Ürdün ordusu Suriye’den uyuşturucu kaçakçılığı girişimini engelledi

Salı, 25 Ocak, 2022 - 12:30
Güvenlik güçlerinin el koyduğu uyuşturucu haplar (AFP_Arşiv)

Ürdün ordusu, Suriye sınırından gelen büyük miktarlarda uyuşturucu kaçakçılığı girişimini engellediğini duyurdu.

Ürdün Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’ndaki resmi bir kaynak tarafından dün akşam yapılan açıklamada, “Kuzey Askeri Bölgesi, Askeri Güvenlik Müdürlüğü ile koordineli olarak, Pazartesi günü Suriye topraklarından Ürdün topraklarına büyük miktarda uyuşturucu madde sokma girişimini engelledi” denildi.

Kaynağa göre, kaçakçıların Suriye topraklarına geri kaçmasına neden olan angajman kuralları uygulanırken, bölgede yapılan aramada 353 bin Captagon hapı, 150 kenevir yaprağı ve bin 388 Galica hap, 86 Tramadol ele geçirildi.

Kaynak, ordunun sınırları korumanın yanı sıra ulusal güvenliği bozmaya yeltenenleri ve herhangi bir sızma veya kaçakçılık girişimini engellemek için tüm güç ve kararlılıkla mücadele edeceğini sözlerine ekledi.

Ürdün ordusu, 17 Ocak’ta Suriye sınırında uyuşturucu kaçakçılarıyla çıkan çatışmada bir subayın öldüğünü ve üç sınır muhafızının yaralandığını duyurdu.

Mart 2011’de Suriye’de içsavaşın patlak vermesinden bu yana yaklaşık 1,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Ürdün, son birkaç yılda Suriye sınırındaki prosedürleri sıkılaştırdı.

Çoğu radikal gruplara mensup yüzlerce unsur savaşmak için Suriye topraklarına sızma girişimleri nedeniyle hapsedildi. Ürdün ayrıca çok sayıda uyuşturucu satıcısını da tutukladı.

Ürdün’de uyuşturucu kaçakçılığının cezası, ele geçirilen miktara bağlı olarak 3 ila 15 yıl hapsi içeriyor. Üzerinde bulunduranlar ise 3 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya